Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Czwartek, 28 marca 2024 r. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
 Wiadomości lokalne
» Polski Elvis Presley na fotelu u Doktora Piotra Trafidło!
» Pierwszy Festiwal Kwiatów za nami. Jeszcze w tym roku druga edycja
» Zapomniane Zasanie
» Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe: co mają do zaoferowania mieszkańcom?
» Odebrano prace konserwatorskie w zabytkowym kościele w Woli Rzeczyckiej
» Komunikat MZK
» Pijany rowerzysta zderzył się z motorowerem
» Kamila Piech, kandydatka do Sejmiku Województwa Podkarpackiego
» Komunikat MZK
» Renata Butryn: Podkarpacie w naszych sercach
» Plac Piłsudskiego będzie zielony. 8,8 mln zł z Funduszu Ochrony Środowiska
» Koniec z zalewaniem miasta. Ponad 6 mln na retencję
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Metallica symfonicznie
» Koncert Wiedeński - Orkiestra Księżniczek
» Grupa MoCarta - Ale Kino!
» Kabaret SMILE
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
»Akcja sadzenia drzew w Stalowej Woli
»PiS agitował na rynku w Rozwadowie
»Damian Marczak (KWW SPS) zaprezentował swoją drużynę
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Piątek, 8 września 2017 r. godz. 15:10     /Magdalena Rodecka/
COP - czy umiemy wykorzystać jego dorobek?

Centralny Okręg Przemysłowy. W kierunku innowacyjnej gospodarki w Polsce - to tytuł konferencji naukowej, rozpoczynającej ogólnopolskie obchody 80-lecia COP w Stalowej Woli odbywające się w dniach 8-10 września.
"Centralny Okręg Przemysłowy. W kierunku innowacyjnej gospodarki w Polsce" - to tytuł konferencji naukowej, rozpoczynającej ogólnopolskie obchody 80-lecia COP w Stalowej Woli odbywające się w dniach 8-10 września.
Fot. Magdalena Rodecka
"Centralny Okręg Przemysłowy. W kierunku innowacyjnej gospodarki w Polsce" - to tytuł konferencji naukowej, rozpoczynającej ogólnopolskie obchody 80-lecia COP w Stalowej Woli odbywające się w dniach 8-10 września.

Konferencja odbyła się w piątek w auli Wydziału Mechaniczno - Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli. Jej idea zrodziła się z potrzeby kultywowania i rozwoju tradycji związanych z budową COP.

Jak mówił prezydent Stalowej Woli tym spotkaniem jej organizatorzy chcą pokazać nie tylko historyczne znaczenie COP-u ale i jego wpływ na współczesność. Tak jak Eugeniusz Kwiatkowski powinniśmy dokonać diagnozy co do budowania ojczyzny na własnym potencjale bo Polacy są w stanie tworzyć wielkie rzeczy: - "Ziemie przez Boga i ludzi zapomniane" jak pisał Wańkowicz, stały się symbolem sukcesu a największym fundamentem, na którym COP zbudowano był patriotyzm ludzi, którzy przyjechali tu 80 lat temu.

Dr hab. inż. arch. Marcin Furtak pełniący funkcję przewodniczącego Komitetu Naukowego Politechniki Krakowskiej mówił, że pomysł na konferencję został wykuty w związku z jubileuszem: - Będziemy odwoływali się to tego co było, jest i będzie w obszarze innowacji: od przemysłu zbrojeniowego, ekonomię po edukację bo COP to był program rozwoju Polski we wszystkich możliwych płaszczyznach.

KWIATKOWSKI BUDOWAŁ BĘDĄC DALEKI OD PODZIAŁÓW POLITYCZNYCH

Jednym z kilkunastu prelegentów był prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski, który historii COP-u poświęcił swoją rozprawę doktorską. Jest także autorem wielu publikacji na ten temat. Jak mogliśmy usłyszeć podczas jego wykładu za późno zabrano się za budowę COP-u ale kiedy już to nastąpiło naród o każdym postępie był informowany przez media. Do jego tworzenia wykorzystywano potencjał i doświadczenie budowniczych zakładów na Śląsku. Profesor skrytykował to, że na przestrzeni kilkudziesięciu lat, także i wtedy zaniedbano politykę rzeczną. Uzasadniał, że w porównaniu do innych krajów Europy mamy stuletnie opóźnienie. Stawiano na innowacje, starając się łączyć myśl cywilną ze zbrojeniową. Na uwagę zasługuje również fakt, że Eugeniusz Kwiatkowski budował potencjał ojczyzny będąc daleki od podziałów politycznych. Jak nikt potrafił scalić środowisko bo najważniejsza była dla niego jedność narodowa. Z kolei młodych uważał za piękno tego narodu.

MOZAIKI I KUTE BALUSTRADY TO COP-OWSKI STANDARD, NIE PRZEJAW LUKSUSU

"O nowoczesnych założeniach architektoniczno - urbanistycznych COP" opowiadał dr hab. inż. arch. Marcin Furtak z Politechniki Krakowskiej, autor pierwszej kompletnej monografii poświęconej architekturze i urbanistyce COP oraz dwóch szlaków turystycznych po Okręgu.

- Teraz nie budujemy ale rozwiązujemy problem schronienia dachu nad głową - mówił architekt. Osiedla COP-u budowali młodzi architekci, wprowadzali nowe rozwiązana, stawiali na funkcjonalizm. - Zabudowa COP-u nie tylko zapewniała mieszkanie ale i dbała o całe otoczenie. Jednocześnie przy osiedlach mieszkaniowych powstawały szpitale, przedszkola, dbano o aktywność ruchową i rozwój kultury. Stawiano domy kultury, teatry, opery a nawet kasyna. W tamtych czasach funkcjonował nawet teatr obwoźny - wyliczał Furtak. Bardzo dbano o więzi międzyludzkie, o to żeby się spotykać, znać swojego sąsiada. - Dziś niestety żywy kontakt zastępują aplikacje telefoniczne - dodał architekt. W tamtejszej zabudowie nie było płotów, nie odgradzano się od siebie. Modne były przydomowe ogródki i miejsca zabaw dla dzieci.

Co do budynków wznoszonych w ramach COP mimo uproszczonej bryły były one niezwykle funkcjonalne. Prawie wszystkie do dziś spełniają swoją rolę, mimo zmiany właściciela i charakteru przeznaczenia. Zdobienia w postaci mozajek, kutych balustrad nie były wyznacznikiem luksusu. Był to standard w każdym bloku robotniczym. - Historia zatacza koło. Umiejmy korzystać z jej dorobku - zachęcał na zakończenie swojego wykładu Marcin Furtak.

Na konferencji poruszono wiele ciekawych tematów. Rozmawiano między innymi o COP w okresie Polski Ludowej, patriotyzmie gospodarczym, uczelniach technicznych, po trójwymiarową mapę termomodernizacji Stalowej Woli. Konferencji towarzyszyła wystawa "COP w obiektywie przedwojennych reporterów".

Organizatorami przedsięwzięcia są: Lucjusz Nadbereżny Prezydent Stalowej Woli, Fundacja Elementum Art, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli. Komitet organizacyjny obchodów: Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego, Lucjusz Nadbereżny Prezydent Stalowej Woli. Partnerzy strategiczni Jubileuszu: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., HSW S.A. PGZ, PKO Bank Polski, LiuGong, Tauron oraz Dressta.

Zobacz więcej:
- Fotoreportaż: Wielka konferencja naukowa o COP w Stalowej Woli
- Ogólnopolski Finał Obchodów COP!

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Poniedziałek, 11 września 2017 r. godz. 19:55
~Propaganda PISu
Świadek lecz się :)
+0-0
Poniedziałek, 11 września 2017 r. godz. 10:55
~świadek
Przepiękna promocja naszego miasta na cały świat jak żyję nie było w STALOWEJ WOLI tak cudownych uroczystości. PAN PREZYDENT L.N. już ma w kieszeni wygraną następną kadencję na PREZYDENTA naszego miasta. Chciałoby się powiedzieć jak najwięcej takich uroczystości choć zdaję sobie sprawę że to nie są tanie rzeczy.
+0-0
Sobota, 9 września 2017 r. godz. 12:03
~mieszkaniec
Widać że większość mędrców naszego lokalnego świata zakończyła swą edukację gdzieś na szkole zawodowej lub maturze. Przestudiujcie trochę stosunków miedzynarodowych, mikro i makro ekonomię. Spróbujcie zrozumieć mechanizmy działania świata globalnego. To wspaniała baza do zrozumienia naszej sytuacji gospodarczej. Wtedy zobaczycie jak skomplikowane są procesy przejścia od komunizmu do demokracji. Takie popierdywanie zza monitora o agentach i zdrajcach czyni z nas zaścianek i odcina od bieżącej polityki międzynarodowej. Pozdrawiam z tego miejsca profesora dr. hab. Janusza Pikulskiego widocznego na zdjęciach. To właśnie ten człowiek zaszczepił w nas ciekawość świata kiedy mieliśmy zaszczyt słuchać jego wykładów około 14 lat temu. Zawsze powtarzał - poznaj podstawy nowych technologi, naucz się języka i w świat - wtedy zrozumiesz ekonomię tego świata. Dla wszystkich maruderów i prześladowanych mitologicznym światem zdrajców i agentów mam ciekawe zadanie domowe. Wyszukajcie sobie w necie ile to na świecie istnieje unii ekonomicznych. Wtedy zrozumiecie jaką konkurencje mamy na całym świecie. Zrozumiecie być może zasadność poprawy stosunków międzynarodowych i potrzeby bycia konkurencyjnym a nie zamkniętym.
+0-0
Sobota, 9 września 2017 r. godz. 11:48
~mieszkaniecCNT
Prezes HSW ze swoimi Panami wczoraj bardzo dobrze się bawili. Było widać......
+0-0
Sobota, 9 września 2017 r. godz. 11:44
~Taki jeden
Do Pytam sie : jesli nie rozumiesz tekstu , nie komentuj. Nie napisalem ze tylko PIS tak robi.
+0-0
Sobota, 9 września 2017 r. godz. 09:56
~GNOM
JUZ ZGLORYFIKOWALI COP, WSZELKIEJ MASCI BOLKI I INNI PO CZERWCU 1989 TERAZ NAWET NIE MA CO ZBIERAC. POLSKA STRACIŁA BEZPOWROTNIE OK 5-7 MLN DOBRZE OPŁACANYCH MIEJSC PRACY W FABRYKACH. TERAZ MOZE 3-4 MLN ROBI U PRYWACIARZY ZA MARNY GROSZ Z PODWOJNA WYDAJNOSCIA NIZ ICH RODZICE. HE HE HE A RESZTA ZBIERA OGÓRKI I JABŁKA WE FRANCJI, NIEMCZECH BADZ ZMYWA NACZYNIA W ANGLII.
+0-0
Sobota, 9 września 2017 r. godz. 09:45
~Marcin
ale prezes huty przytył. jak przyszedł rok temu to nie było widać tylu kilogramów. nielicznym Dobra Zmiana służy. Pozdrawiam
+0-0
Sobota, 9 września 2017 r. godz. 07:05
~Pytam się
@ taki jeden najlepiej kraść, wyprzedawać za bezcen lub zamykać polskie firmy jak to było przez rządy PO PSL?
+0-0
Piątek, 8 września 2017 r. godz. 23:05
~Taki jeden
Gloryfikowanie COP-u , przedwojennej Polski oraz lesnych ,powojennych band, wyraznie wskazuje na ubostwo wzorcow do nasladowania, na ktorych mozna byloby wychowac obecne mlode pokolenia na madrych obywateli Polski.Zakladajac ,ze wladze ,,wolnej,, Polski taki zamiar naprawde maja.Rzeczywistosc temu przeczy : szowinizm narodowy , megalomanía , fantazjowanie y karygodna naiwnosc w polityce, juz kilka razy doprowadzily nas do upadku.To nie sa dobre wzory zachowan.Gospodarka rowniez potrzebuje rozsadku i pragmatyzmu.Para w tloki a nie w gwizdek.
+0-0
Piątek, 8 września 2017 r. godz. 21:33
~Moher49
"Daremne żale - próżny trud, Bezsilne złorzeczenia! Przeżytych kształtów żaden cud Nie wróci do istnienia. ..................................... Trzeba z żywymi naprzód iść, Po życie sięgać nowe... A nie w uwiędłych laurów liść Z uporem stroić głowę." (A. Asnyk) Sanacja zrobiła Polsce więcej złego niż dobrego. Niemcy w tym samym czasie odbudowały swój potencjał wojenny, zajęły Polskę, Francję, kraje Beneluksu, Bałkany, Węgry, kawał Afryki, kawał ZSRR. Uśmiercili kilka milionów ludzi, ale znów są na topie. Polska nie może dojść do siebie.
+0-0
Piątek, 8 września 2017 r. godz. 21:17
~uczestniuk (warszawa)
Super zdjęcia w fotoreportażu. Dziękuje
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.