Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Czwartek, 28 marca 2024 r. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
 Wiadomości lokalne
» Wielki Czwartek w Pysznicy
» Polski Elvis Presley na fotelu u Doktora Piotra Trafidło!
» Pierwszy Festiwal Kwiatów za nami. Jeszcze w tym roku druga edycja
» Zapomniane Zasanie
» Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe: co mają do zaoferowania mieszkańcom?
» Odebrano prace konserwatorskie w zabytkowym kościele w Woli Rzeczyckiej
» Komunikat MZK
» Pijany rowerzysta zderzył się z motorowerem
» Kamila Piech, kandydatka do Sejmiku Województwa Podkarpackiego
» Komunikat MZK
» Renata Butryn: Podkarpacie w naszych sercach
» Plac Piłsudskiego będzie zielony. 8,8 mln zł z Funduszu Ochrony Środowiska
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Metallica symfonicznie
» Koncert Wiedeński - Orkiestra Księżniczek
» Grupa MoCarta - Ale Kino!
» Kabaret SMILE
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
»Akcja sadzenia drzew w Stalowej Woli
»PiS agitował na rynku w Rozwadowie
»Damian Marczak (KWW SPS) zaprezentował swoją drużynę
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Środa, 11 stycznia 2017 r. godz. 09:14     /Starostwo Powiatowe/
Z myślą o przyrodzie

Stop dzikim wysypiskom śmieci - akcja polegała na oznaczaniu dzikich wysypisk śmieci tabliczkami specjalnie zaprojektowanymi przez dzieci i młodzież.
"Stop dzikim wysypiskom śmieci" - akcja polegała na oznaczaniu dzikich wysypisk śmieci tabliczkami specjalnie zaprojektowanymi przez dzieci i młodzież.
Koła Łowieckie "Głuszec" Tarnobrzeg, "Leśnik" Tarnobrzeg oraz "Nadwiślańskie" w Radomyślu nad Sanem zostały laureatami konkursu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO) 2016. Nasadzanie drzewek, poznawanie świata przyrody czy podnoszenie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych to tylko niektóre akcje realizowane w ramach projektu.

Koła Łowieckie były jedynymi organizacjami zrzeszającymi myśliwych, które otrzymały wsparcie finansowe na wdrożenie autorskich pomysłów na swoje projekty. Łączna pula pozyskanych środków finansowych przez Koła Okręgu Tarnobrzeskiego w postaci dotacji na zadania związane z edukacją ekologiczno-przyrodniczą wyniosła ponad 100 tyś. złotych.

Projekty realizowane były od sierpnia do grudnia 2016 r. Bezpośrednimi beneficjentami byli uczniowie Zespołu Szkół w Rzeczycy Długiej i w Radomyślu nad Sanem oraz Zespół Szkół w Grębowie wraz ze szkołami podstawowymi w Krawcach i Wydrzy. Uczniowie szkół podstawowych mieli możliwość zrzeszyć się w ramach projektów w tzw. Koła Miłośników Przyrody, zaś dla gimnazjalistów ofertę stanowiło zrzeszenie w grupach tzw. Zielonego Wolontariatu. Opiekę nad uczniami w ramach projektów sprawowały powołani ze środowiska nauczycielskiego i członków "Leśnika", "Głuszca" i "Nadwiślańskiego"- Animatorzy, realizując przy tym ściśle określone plany działań i akcji.

W ramach inicjatyw wdrożone zostały takie akcje jak: "Zielone płuca mej wsi" - akcja polegająca na wspólnym nasadzaniu drzewek przez myśliwych i młodzież w obrębie ich miejsc zamieszkania oraz na obwodach łowieckich, akcja "Stop dzikim wysypiskom śmieci" - polegająca na oznaczaniu dzikich wysypisk śmieci tabliczkami specjalnie zaprojektowanymi przez dzieci i młodzież, akcja "Lisie nory"- polegająca na spacerach po wałach, gdzie oprócz poznawania zasobów fauny i flory bytującej nad rzeką San i Łęg uczestnicy weryfikowali stan wałów pod kątem obecności w nim nor zwierząt, które naruszają bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców regionu, akcja "Ewidencja zasobów naturalnych" - polegała na prezentacji zasobów przyrodniczych obwodów łowieckich Kół oraz ukazaniu gatunków fauny i flory żyjących w tych obwodach.

W ramach działań blisko 1000 uczniów uczestniczyło w warsztatach recyklingowych pod hasłem "Ze starego coś nowego". Podczas warsztatów uczniowie zapoznali się z możliwością tworzenia zabawek i innych przedmiotów użytkowych z odpadów. Elementem projektów były również konkursy plastyczno-fotograficzne ukierunkowane na ukazanie cennych przyrodniczo obszarów oraz zachęcające do szacunku przyrody.

Uzupełnieniem działań myśliwych na rzecz dzieci i młodzieży były edukacyjne wizyty studyjne. Pierwsza z nich odbyła się na terenie Lasów Janowskich (Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Janowie Lubelskim). Dzięki doborowi lokalizacji miejsca wizyty uczestnicy mieli możliwość zapoznać się m.in. z przyrodniczymi ścieżkami edukacyjnymi w Kompleksie Promocyjnym Lasy Janowskie (obszar rezerwatów przyrody), gdzie pod okiem myśliwych poznawali zasoby naturalne środowiska leśnego.

Druga z wizyt odbyła się do Roztoczańskiego Parku Narodowego (woj. lubelskie). Miejscem docelowym był Zwierzyniec, gdzie zlokalizowane jest Muzeum Przyrody oraz Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Roztoczańskiego Parku Narodowego. W tej wizycie udział wzięło łącznie ponad 120 uczniów.
Podsumowanie projektów miało formę imprez otwartych, na których oprócz prezentacji efektów działań dzieci i młodzieży odbyły się quizy i konkursy z nagrodami. Kampania towarzysząca projektom miała na celu uświadomienie społeczności lokalnej, jak ważną rolę odgrywa środowisko naturalne w życiu człowieka.

Z uwagi na fakt pozyskania środków finansowych przez Koła z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, wszelki udział uczestników w projekcie był bezpłatny. Edukacja przyrodnicza to zadanie statutowe Polskiego Związku Łowieckiego, zaś pomysł na tą formę działalności, jaki realizowały Koła z Okręgu Tarnobrzeskiego, stanowi innowację na skalę Polski.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 13 stycznia 2017 r. godz. 23:46
~Ropuch
@Mysliwy Do was powinno się strzelać. Sami dajecie takie moralne prawo swoimi czynami. Kto sam morduje, ten nie ma moralnego prawa upominać się by jego nie zabijali... Wielu by chętnie zapolowało na te myśliwskie m...y. I kto ich dopuszcza do dzieci???!!!
+0-0
Czwartek, 12 stycznia 2017 r. godz. 16:25
~rbcg
@Leśniczy - dokarmiać by potem mieć do kogo strzelać?
+0-0
Czwartek, 12 stycznia 2017 r. godz. 16:16
~franciszek
Do Lesniczego Ty tez nie grzej "dupy",wez wyjdz do lasu i zaznacz drzewa do wycinki.Geniusz z Ciebie niesamowity marnujesz sie jako lesniczy,idz na polityka.
+0-0
Czwartek, 12 stycznia 2017 r. godz. 11:33
~lis
Panie leśniczy, dokarmiać żeby później zabić! To tak jak ja bym często zapraszał pana na smaczne kolację, a później, jak już by się panu troszkę przytyło, strzeliłbym panu kulkę w łeb i zjadł, tak można porównać waszą miłość do zwierząt leśnych. W lesie jestem nie rzadziej niż ty "przyjacielu" zwierząt
+0-0
Czwartek, 12 stycznia 2017 r. godz. 11:17
~Leśniczy
Wspaniale prawie sami "ekolodzy" w komentarzach a tak z ciekawości który z was "ekolodzy" był w lesie dokarmić zwierzynę której jest w naszych lasach coraz więcej bo mrozy duże i śniegu mnóstwo zamiast grzać dupy w ciepłych mieszkankach i pisać bzdury
+0-0
Czwartek, 12 stycznia 2017 r. godz. 10:11
~co nieco
Dlaczego tak jest? każdy i tak płaci za wywóz nieczystości a mimo to w lasach i innych miejscach na uboczu jest tyle śmieci czy widok wysypiska w lesie tak się tym osobom podoba.
+0-0
Czwartek, 12 stycznia 2017 r. godz. 07:55
~"Cywilizowani mordercy"
Kiedy w końcu ktoś się obudzi i zacznie bronić tych niewinnych zwierząt przed tą watahą morderców, którzy każą się nazywać myśliwymi i obrońcami przyrody. W lesie zaczyna być więcej miejsc do polowania (ambon) niż samej zwierzyny. Żaden normalny człowiek nie czerpie przyjemności z zabijania bezbronnej pięknej sarenki, czy dostojnego jelenia.
+0-0
Środa, 11 stycznia 2017 r. godz. 20:09
~As
Zabrać strzelby wszystkim mordercom a ich samych puścić do lasu na odstrzal
+0-0
Środa, 11 stycznia 2017 r. godz. 19:30
~franciszek
Do RST Gdzie Ty Widziales,zeby mysliwi,lesnicy dokarmiali zwierzyne?Pasniki,czy lizawki czego sa puste?Lesnik nie ma czasu,dokarmiac zwierzyny bo jezdzi po lesie i znaczy tylko drzewa,zeby wycinac.A mysliwy po co ma do pasnika siano wykladac,lepiej podjechac kolo ambony,wdrapac sie na ambone i ustrzelic zwierze.I Ty RST piszesz,ze mysliwi dbaja o zwierzyne.Bardzo ciekawe.
+0-0
Środa, 11 stycznia 2017 r. godz. 18:16
~dodajmy jeszcze do kompletu
Nie wiem, czy wiecie Państwo jak ocenę zagrożeń dla zdrowia i życia obywatela wskutek przekroczenie stężenia pyłów i gazów, głównie benzopirenu można przełożyć porównawczo np: na ilość wypalonych papierosów. Te przekroczenia pochodzą głównie z użytkowania węgla, a przykładowo tylko około 7 % z komunikacji. Ostatnio podano oficjalnie, że np: w Pszczynie (podobno uzdrowisko....)i wielu miastach na śląsku, gdzie przekroczenia występowały około 47 dni w roku, skutki tego zapylenia są adekwatne do wypalenia około 2500 papierosów rocznie przez każdego mieszkańca (od niemowlaka do staruszka) Dla każdego myślącego trzeżwo skutki są tragiczne i oczywiste. Obywatele są bezradni. Władza ma inne tematy....Najważniejsze instytucje w Pańtswie łącznie z Sejmem i "Prezydentem"?.. podobnie. Zadziwiająca jest bezsilność zwykłych obywateli, oni są po prostu ofiarami. Umierają i chorują z tego powodu. Strumień pieniędzy z podatków tych obywateli płynie na dofinansowanie działalności i rozwój nieekonomicznego górnictwa, będącego zarazem jedną z najważniejszych przyczyn ich nieszczęścia. Z drugiej strony zadziwiającym jest, dlaczego jeszcze nikt nie pozwał Państwa Polskiego do odpowiednich instytucji Polskich i Europejskich, nie zgłosił wniosku, doniesienia o popełnieniu przestępstwa z tytułu zagrożenia życia i zdrowia. LUDZIE OBUDŻCE SIĘ PÓKI JESZCZE ŻYJECIE.
+0-0
Środa, 11 stycznia 2017 r. godz. 13:10
~mokasyn
Sporo przebywam w lasach. Obserwuję te działania myśliwych na rzecz przyrody. Krótko mówiąc sprowadzają się one do przyzwyczajania zwierząt do przebywania pod amboną.
+0-0
Środa, 11 stycznia 2017 r. godz. 10:56
~zakompleksione towarzystwo
Cóż innego porównać wilka czy innego drapieżnika, który poluje dla pożywienia i przy okazji robi naturalną selekcję słabych osobników, a czym innym są znudzeni faceci szukający odreagowania poprzez zabijanie dla przyjemności. Najpierw dokarmiają zwierzynę, a potem w tym samym miejscu do niej strzelają... Myśliwy nie strzela, żeby wykarmić dzieci mięsem, którego nie brakuje w każdym sklepie mięsnym, ale po to żeby poczuć się panem życia i śmierci. Czy ktoś widział, kiedyś sarnę, dzika, jelenia czy inne zwierzę, jaki ma strach w oczach kiedy się go goni przez pół lasu i na końcu zabija? Cierpienie tych zwierząt jest nie do opisania, zaś radość przy bigosie i bimbrze po polowaniu starych dziadów jest ogromna...
+0-0
Środa, 11 stycznia 2017 r. godz. 10:51
~Mysliwy
Gwiazda to jest grozba. Chyba ze miales(as) na mysli ze to zajace beda do nas strzelac.
+0-0
Środa, 11 stycznia 2017 r. godz. 10:20
~Taka jest natura
Wilki też robią nagonkę podczas polowania czy to pojedynczo czy podczas polowań w stadzie ... to zakazać im polowania?
+0-0
Środa, 11 stycznia 2017 r. godz. 10:17
~RST
Do "gwiazda" To koła łowieckie dbają o zwierzęta, a nie tzw "zieloni" czy tacy jak ty. Bo to koła łowieckie dokarmiają zwierzynę zimą, a jak był pomór zajęcy czy kuropatw to je kupowali i zasiedlali. Odstrzeliwują tylko osobniki które wg określonej selekcji i tylko w dopuszczalnych okresach. Może też tak zabronisz drapieżnikom polowania... namów tygrysy, wilki czy jastrzębie by się żywiły trawą. Gadasz tak jakbyś mięsa nie jadł albo nie sztucznie był wyhodowany.
+0-0
Środa, 11 stycznia 2017 r. godz. 10:09
~gwiazda
Jak mordercy dzikich zwierząt mogą uczyć młodzież miłości do przyrody??? Ale pamiętajcie leśne dziadki, kto mieczem wojuje ten od miecza ginie...
+0-0
Środa, 11 stycznia 2017 r. godz. 10:06
~Szczyt hipokryzji...
Organizuje się nagonki na zwierzynę, która wypłoszona no granic możliwości ucieka ile sił w ogromnym strachu, walcząc o życie, jednak ten "życzliwy myśliwy" strzela bezlitośnie, niejednokrotnie początkowo raniąc i przydłużając cierpienie zwierzyny, która umiera długo i w cierpieniach. Wszystko po to żeby odreagować stres związany z prącą, żoną, kochanką etc. etc.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.