Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Sobota, 20 kwietnia 2024 r. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
 Wiadomości lokalne
» Muzeum COP zaprasza na wirtualny spacer
» Usterka usunięta. Tężnia solankowa w Parku Jordanowskim
» Stalowowolski Hackathon rozpoczęty!
» W piątek policyjne działania "Prędkość"
» Dzień otwarty w SLO
» Trzy auta zderzyły się na Chopina. Dwupasmówka zablokowana
» IV sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Stalowej Woli
» Dlaczego nie działa tężnia w Parku Jordanowskim?
» Drzewko za makulaturę ma już 10 lat
» Ruszają miejskie potańcówki
» Na trasie podskarpowej auto wypadło z drogi. 1 osoba ranna
» Kwietne sadzonki z Parku Jordanowskiego skradzione
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Koncert Wiedeński - Orkiestra Księżniczek
» Benefis Jerzego Augustyńskiego
» Grupa MoCarta - Ale Kino!
» Warsztaty motania lalek
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Gospodarka

Środa, 4 stycznia 2017 r. godz. 10:56     /Magdalena Rodecka/
Na Jelni ma szansę powstać nowa strefa ekonomiczna?

 Tauron Wytwarzanie S.A. w 2014 roku mimo podpisanego porozumienia z miastem zawiesił projekt powstania na terenach przyległych bezpośrednio do Jelni na osiedlu Hutnik, Parku Przemysłowo - Technologicznego.
Tauron Wytwarzanie S.A. w 2014 roku mimo podpisanego porozumienia z miastem zawiesił projekt powstania na terenach przyległych bezpośrednio do Jelni na osiedlu Hutnik, Parku Przemysłowo - Technologicznego.
Fot. Jacek Rodecki
O tej inwestycji mówiło się od lat. Niestety Tauron Wytwarzanie S.A. w 2014 roku mimo podpisanego porozumienia z miastem zawiesił projekt powstania na terenach przyległych bezpośrednio do Jelni na osiedlu Hutnik, Parku Przemysłowo - Technologicznego.

Powodem miały być przedłużające się prace nad Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Tauron z inwestycji nie miał zrezygnować ale ją tymczasowo zawiesić do czasu wydania przez Radę Miejską w Stalowej Woli stosownych uchwał. Dodatkowo sprawę utrudniały zagnieżdżone w posadzonej przez elektrownię na nieużytkach wierzbie energetycznej, ptaki.

Korzyści z przedsięwzięcia miały być obustronne. Dzięki niej miasto miało pozyskać nowe tereny inwestycyjne i przedsiębiorców, którzy mogą wnieść do budżetu nawet kilka milionów złotych rocznie. Tauron natomiast pozyskać klientów, którzy będą kupować parę technologiczną z nowego bloku gazowo - parowego.

Jak powiedział prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny od kilku miesięcy w tej sprawie trwają rozmowy. - Jeszcze w tej chwili nie chciałbym przekazywać szczegółów. Inwestycja wymaga dużych nakładów finansowych aby Jelnia nie była komunikowana przez osiedle Hutnik. Obecnie jedyny dojazd prowadzi przez osiedle mieszkalne - wyjaśnia prezydent.

Według planów sprzed kilku lat tereny inwestycyjne na Jelni miały być przeznaczone przede wszystkim dla podmiotów z branż wysokiej energochłonności i zapotrzebowaniu na parę technologiczną np. chemia budowlana, odlewnictwo, obróbka metali czy przetwórstwo owocowo - warzywne.

Po stronie miasta należało uzbrojenie gruntów, budowa dróg i doprowadzenie mediów do parku. Wkład Tauronu to przekazanie "Jelni", gdzie obecnie magazynowane są odpady paleniskowe elektrowni oraz terenów przyległych. Tauron miał sporządzić także analizy prawno - ekonomiczne i utworzyć spółkę, która będzie zarządzać parkiem.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Poniedziałek, 9 stycznia 2017 r. godz. 21:59
~okej
hahah ktoś kto to wymyślił chyba nigdy tam nie był , nie wiem jak to zrobią ale żeby osuszyć tam teren i wgl coś wybudować trzeba będzie wydać masę kasy, i dobrze bo Hutnik to już i tak jest otoczony molochami , fabryki za miasto i po sprawie mało mamy syfiastych zakładów? kilka kilometrów dalej nie zrobią różnicy a my będziemy mieć ciszej i czyściej,
+0-0
Niedziela, 8 stycznia 2017 r. godz. 10:40
~cezet
@zyzy przedstawił oczywistą oczywistość. Co dalej, jeśli taką wiedzę posiadają przecież instytucje rządowe? Był kiedyś OBRMZIT w HSW. Tam tworzono przyszłość dla huty i miasta, tam zatrudniona była elita intelektualna. Czy teraz odbuduje to Inkubator Technologiczny? A może Liugong, PRz? Czy stać na to w obecnym układzie HSW? Teraz jest bardzo dobry czas na decyzje. Oby go nie przespać.
+0-0
Sobota, 7 stycznia 2017 r. godz. 08:53
~zyzy
Bez rozwoju przemysłowego St.Woli nigdy nie będzie w tym mikroregionie tzw. rynku pracownika. Czym on jest? Z definicji to mniej więcej coś takiego: Rynek pracownika to sytuacja na rynku pracy charakteryzująca się dużą liczbą ofert pracy i utrudnionym pozyskiwa- niem przez firmy odpowiednich kandydatów. Dla pracowników jest to sytuacja, gdy mogą wybierać wśród ofert zatrudnienia i dyktować warunki, z kolei dla pracodawców jest to czas dbałości o retencję, ograniczania odpływu wartościowych pracowników i obniżania fluktuacji zatrudnienia. Czy w Stalowej Woli mamy taką sytuację? Oczywiście,że nie. Są oczywiście branże w których brakuje "polskich" rąk do pracy ( przykład: odlewniczy przemysł aluminiowy) Braki kadrowe - jak powszechnie wiadomo- zastępowane są pracownikami zza wschodu. Główny problem rodzimej ekonomii- to b.duży brak innowacyjnych firm ( przedsiebiorstw) Zdaniem wicepreza IBnGR -niskie bezrobocie nie wpłynie na wzrost innowacyjności polskich firm. Twierdzi on, że Polska jest ( razem z innymi krajami regionu) w ogonie Europy, jeśli chodzi o innowacyjność. i nie przypuszcza on , że sytuacja zmusi pracodawców do innowacyjności. Brakuje nam kultury innowacji, firmy nie są do tego przygotowane" - ocenił. Wśród pracodawców ciągle dominuje model mentalności niskich kosztów i niskich płac. To oznacza, że firmy coraz częściej mają problem ze znalezieniem doświadczonych i odpowiednio wykształconych pracowników.Z drugiej strony pracownicy bardziej asertywnie dobierają pracodawców, nie godzą się na pracę na umowach cywilno-prawnych, mają większe oczekiwania płacowe. Spadek bezrobocia wspierany wypłatami z programu 500+ powoduje, że pracownicy aktualnie nie godzą się na pracę za minimalne wynagrodzenie. Polska gospodarka opiera się więc ciągle na niskopłatnych profesjach, a nie na innowacjach .Jesteśmy co prawda producentem samochodów, AGD, czy elektroniki, ale w większości chodzi tylko o montaż tych wyrobów w Polsce. Według niego pracodawcy tkwią w mentalności niskich kosztów i niskich płac; wolą dać pracownikowi łopatę, niż zainwestować w koparkę. W efekcie ani polscy pracownicy ani polskie firmy nie są tak wydajne, jak np. niemieckie.
+0-0
Piątek, 6 stycznia 2017 r. godz. 16:44
~Kanda
Nie jestem pewien, czy zdążyliście przez 70 lat ale to właśnie przemysł przyczynił się do powstania miasta. Najbardziej narzekają oszołomy, którzy zawsze są na nie dla czyjegoś kapitału... Szkoda tylko, że nie zauważyli tego, że ci "truciciele" dają im chleb. Banda półinteligentów.
+0-0
Piątek, 6 stycznia 2017 r. godz. 11:05
~nick
prezydent mydli oczy otwiera niby zaklady a to sa tylko obozy pracy!!!podpisuje sie tylko pod sukcesami HSW a nawet nic nie wie o tym zakladzie jak i WEBER!zainteresuj sie obozami pracy np fabryka felg i wytwornia pucharow tam rozwiarz ten problem i sie podpisz pod sukcesem!!!
+0-0
Czwartek, 5 stycznia 2017 r. godz. 14:23
~Paweł
Dlaczego w naszym mieście są takie chore plany budowy kolejnej strefy tak blisko osiedli. Takie strefy powinny znajdować się jak najdalej miasta w małych wioskach - gdzie i tak takie zakłady są umiejscowione głęboko w lesie. To może zbudujmy między istnicjącymi blokowiskami. Ludzie nie będą mieli blisko do pracy. Jeszcze kilka lat i trzeba będzie zmienić nazwę miasta na Aluminiowa Wola. Będziemy mieli prawie jak w Czarnobylu. Sama ekologia.
+0-0
Czwartek, 5 stycznia 2017 r. godz. 12:41
~Marianno
Widać wiele ludzi myśli tu staroświecko. Przede wszystkim zanieczyszczenia które są to głównie spalanie śmieci w śmieciuchach i stare diesle, cała reszta o tych aluminium itp jest wyssana z palca i nie ma jakichkolwiek okoliczności i badań które by to potwierdziły - a na piece śmieciuchy są , na stare diesle są. Stalowa Wola potrzebuje mocnego przemysłu i zachęty inwestorów w nasz rejon bardziej niż kiedykolwiek. Stalowa Wola się wyludnia a ludzie emigrują na potęgę. Statystyki pokazują spadek ludności ale i tak większość emigrantów zarobkowych nie wymeldowuje się wobec czego dalej jest zaliczana do mieszkańców zawyżając statystyki. Do czasu kiedy będzie brakować dobrej pracy do tego czasu pracodawcy będą górą i będą dyktować warunki. Jeśli będzie dobra praca to śmieciuchy same znikną a zarazem polepszy się jakość powietrza i komfort życia mieszkańców. Od nierobienia niczego i zakazów nic się nie zmieni. Horda rencistów i emerytów powinna zostać spacyfikowana
+0-0
Czwartek, 5 stycznia 2017 r. godz. 10:38
~Andrzej Poniedzielski
Widzę, że jak zwykle poziom wiedzy komentujących godny jest niejednego Nobla. M. in. w dziedzinie ekonomii, także z ekologii coś by się znalazło. No ale oczywiście trzeba coś wpisać "od siebie". nieważne jak tępe, nieważne jak głupie, grunt że moje. Nieważne, że pisze się kłamstwa, nieważne, ze półprawdy, albo z palca wyssane brednie. To bardzo dobry pomysł, jeśli ktoś ma inne zdanie i mu się nie podoba "bo nie", to niech sobie oglądnie "Trudne sprawy", "Dlaczego ja?" czy "9 miesiąc"...
+0-0
Czwartek, 5 stycznia 2017 r. godz. 08:24
~Gengi
@vielitz Wieśniakom tego nie przetłumaczysz.
+0-0
Czwartek, 5 stycznia 2017 r. godz. 07:54
~vielitz
Joa - na pewno więcej niż w mieście gdzie nie ma pracy, tylko drzewka i zwierzątka :). Już ktoś pisał, to jest miasto, to nie sanatorium. Firmy mają powstawać inaczej miasto umiera. UM ma jednak dbać, by firmy przestrzegały regulacji i stosowały odpowiednie filtry by truły jak najmniej. Jak komuś marzy się cisza i spokój oraz świeże powietrze, to w mieście tego nie zazna.
+0-0
Czwartek, 5 stycznia 2017 r. godz. 00:41
~kajs
A może by ten wielki przemysł wywalić za San? A nie czekaj tam są wille i dacze klasy wyższej. Niedługo to z tego lasu nic nie zostanie. ale spoko zawsze chciałem oddychać syfem. Gratuluje tez imbecylom którzy wyjadą z tekstem "to sobie wyjedź" a może Ty tępaku wyjedź do Pekinu czy innego syfomiasta.
+0-0
Środa, 4 stycznia 2017 r. godz. 21:48
~Joa
Jeszcze trochę zakładów szkodliwych dla ludzi i Stalowa Wola sie całkiem wyludni. Kto przy zdrowych zmysłach z młodych ludzi będzie chciał mieszkac w zatrutym środowisku?
+0-0
Środa, 4 stycznia 2017 r. godz. 19:40
~Niska-pik
Myślałam, ze temat ten upadł wraz z P.Burym ,bo pompowanie kasy w torfowisko , wymiana gruntu pod budowę czegokolwiek na tym terenie to wyczyszczenie budżetu miasta na kilka lat. Nieporozumienie, w ślad za którym nie pójdzie nic oprócz wydanej kasy, pieniędzy podatników.
+0-0
Środa, 4 stycznia 2017 r. godz. 18:56
~mieszkaniec osiedla
Czy mieszkańcy osiedla Hutnik nie maja nic do powiedzenia w tej sprawie? Z jednej strony huta i aluminiowi truciciele, a z drugiej chemia, odlewnictwo i inne śmierdzące przetwórstwo owocowe (wino marki wino). A las wokół osiedla niech dalej tną!!!
+0-0
Środa, 4 stycznia 2017 r. godz. 16:57
~marian
Najlepiej poprowadzic droge przez las,Ikea sie ucieszy,lesniczy tez.Szkoda ze na torfowiskach nie zaczna budowac fabryk.Niedlugo,zeby zobaczycz las to trzeba bedzie jechac do Szwecji.
+0-0
Środa, 4 stycznia 2017 r. godz. 15:58
~ammmmmmmm
lans Burego i PSL powraca
+0-0
Środa, 4 stycznia 2017 r. godz. 15:50
~jucio
Nie dajcie nabrac sie na zadne strefy.Juz mamy dosc trucicieli.Strefa oznacza wycinke drzew.Bedziecie mieli na osiedlu dymy,pyły hałas zamiast drzew.
+0-0
Środa, 4 stycznia 2017 r. godz. 15:03
~fifirifi
Wcześniej było gadane, gadane i gadane. A teraz będzie zrobione!
+0-0
Środa, 4 stycznia 2017 r. godz. 13:20
~mam wizję
Typowy artykuł na sezon ogórkowy. Nie ma o czym pisać to trzeba trochę pomarzyć. Miał, nie miał, zwiesił, odwiesił, obiecał, deklarował a potem wyszło jak zwykle... Coś wie, ale nie powie..... MAA..NAAM być kiedyś lepiej.. Czas przyszły niedokonany...
+0-0
Środa, 4 stycznia 2017 r. godz. 12:31
~Taki jeden
Do: "chłopa z olejem w głowie" - z deka przechodzonym :). Tam buraki nie urosną bo nie ta ziemia i nie ten teren. Nawet jakby tam była odpowiednia gleba to nie ma cukrowni, które by te buraki kupiły, bo zgodnie z dyspozycją UE większość została zamknięta.... a nawet jak by to były buraki pastewne które tam tez nie urosną ze względu na nieodpowiednią glebę to do karmienia dybał nikt tego nie weźmie bo w 3 okolicznych powiatach nie ma już ani jednego skupu zwierząt hodowlanych... Większość mięsa w formie półtuszy sprowadza sie z zagranicy gdzie tam szybko rosną bo na sterydach, a my zamiłowani to kupowania z importu w związku z niezdrową żywnością więcej wydajemy pieniędzy na kupowanie leków z powodu większej zapadalności na choroby pochodne takiemu żywieniu...
+0-0
Środa, 4 stycznia 2017 r. godz. 12:19
~Edek z fabryki kredek
To, że mamy mało zakładów przesyłowych z branży elektor-maszynowej, a dużo z branży odlewniczej, to wina po części poprzednich władz miasta oraz dyrekcji TSSE, która mieści sie w Tarnobrzegu. Ponieważ nie wysyłają ofert i nie zachęcają takich firmy do inwestowania w Stalowej Woli, tylko czekają aż ktoś sie sam zgłosi - to zgłaszają sie odlewnie aluminium....
+0-0
Środa, 4 stycznia 2017 r. godz. 12:18
~chłop z olejm w głowie
Najlepiej wyciąć wszystko, sprowadzić obce firmy, nie płacące pełnego podatku, zyski będą wypływały z kraju, a coby ino chłopki miały robótke za 2 tysie i się truło całe miasto i okolice... to już lepiej buraki tam zasadzić
+0-0
Środa, 4 stycznia 2017 r. godz. 12:13
~Pytający
Jelenia to te tereny gdzie szlam z popiołów elektrownia wylewa, za rzeczką jelnią?
+0-0
Środa, 4 stycznia 2017 r. godz. 12:13
~Robson
Jak ci nie pasuje to sie wyprowadz w Bieszczady. Jak stalowka nie zainwestuje w tereny przemyslowe bo obecne sie koncza bedziemy zwykla pipidowa!
+0-0
Środa, 4 stycznia 2017 r. godz. 11:51
~Stormtree
Łapy precz od Jelni. Mało aluminium i innych specyfików w powietrzu. Matecznik jeszcze zniszczyć....quo vadis SW?
+0-0
Środa, 4 stycznia 2017 r. godz. 11:38
~Kajetan
Oczy mydlił jeden prezydent, teraz drugi. Nie uwierzę dopóki nie powstanie.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.