Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Czwartek, 28 marca 2024 r. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
 Wiadomości lokalne
» Wielki Czwartek w Pysznicy
» Polski Elvis Presley na fotelu u Doktora Piotra Trafidło!
» Pierwszy Festiwal Kwiatów za nami. Jeszcze w tym roku druga edycja
» Zapomniane Zasanie
» Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe: co mają do zaoferowania mieszkańcom?
» Odebrano prace konserwatorskie w zabytkowym kościele w Woli Rzeczyckiej
» Komunikat MZK
» Pijany rowerzysta zderzył się z motorowerem
» Kamila Piech, kandydatka do Sejmiku Województwa Podkarpackiego
» Komunikat MZK
» Renata Butryn: Podkarpacie w naszych sercach
» Plac Piłsudskiego będzie zielony. 8,8 mln zł z Funduszu Ochrony Środowiska
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Metallica symfonicznie
» Koncert Wiedeński - Orkiestra Księżniczek
» Grupa MoCarta - Ale Kino!
» Kabaret SMILE
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
» Wieczór panieński plus
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
»Akcja sadzenia drzew w Stalowej Woli
»PiS agitował na rynku w Rozwadowie
»Damian Marczak (KWW SPS) zaprezentował swoją drużynę
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Wtorek, 24 maja 2016 r. godz. 11:40     /Magdalena Rodecka/
Do Sobieskiego dołączą obeliski

Do rozwadowskiego krajobrazu dołączą obeliski upamiętniające osoby oraz wydarzenia, które zapisały się na kartach historii. Ich montaż rozpoczął się na Rynku.
Do rozwadowskiego krajobrazu dołączą obeliski upamiętniające osoby oraz wydarzenia, które zapisały się na kartach historii. Ich montaż rozpoczął się na Rynku.
Fot. Jacek Rodecki
Do rozwadowskiego krajobrazu dołączą obeliski upamiętniające osoby oraz wydarzenia, które zapisały się na kartach historii. Ich montaż rozpoczął się na Rynku.

W lutym tego roku radny Mariusz Bajek wnioskował do miasta o ufundowanie trzech tablic upamiętniających wydarzenia na osiedlu Rozwadów. Pod dwie są obecnie przygotowywane ozdobne kamienie. Jeden z nich ma upamiętniać dwóch lekarzy Eugeniusza Łazowskiego i Stanisława Matulewicza, którzy w czasie II wojny światowej mieszkali w Rozwadowie.

Wynaleźli specyfik, szczepionkę, która wywoływała sztuczną epidemię tyfusu. Osoby, którym podano substancje nie chorowały, ale miały wszystkie objawy i odczynniki choroby.

Epidemia wywołała wśród Niemców panikę, bo bali się, że tyfus może zdziesiątkować ich oddziały na froncie wschodnim. W związku z tym Stalową Wolę, Rozwadów i okoliczne gminy uznano za teren objęty zarazą, a na drogach prowadzących do nich pojawiły się znaki ostrzegawcze. Niemcy wynieśli się stąd i wstrzymali wywózki tutejszej ludności. Dzięki temu w Rozwadowie i okolicy uratowano przed śmiercią około 8 tysięcy ludzi. W 2000 roku powstał film dokumentalny o Łazowskim. Spisał też swoje wojenne wspomnienia w książce pt. "Moja prywatna wojna".

Kolejny obelisk ma upamiętniać mieszkańców Rozwadowa pochodzenia żydowskiego zamordowanych przez niemieckiego okupanta w lipcu 1942 roku na terenie Rynku i przylegających do niego uliczek. Ma być wykonany z bloku granitowego, na którym zostanie wyryta tablica z inskrypcją o treści: "Pamięci mieszkańców Rozwadowa żydowskiego pochodzenia zamordowanych przez niemieckiego okupanta na tutejszym Rynku i w jego najbliższych okolicach latem 1942 roku. Zbrodni dokonano w ramach planowanej eksterminacji Żydów przez Niemcy hitlerowskie. Społeczeństwo Stalowej Woli".

Konserwator zabytków pozytywnie zaopiniował ich usytuowanie wyjaśniając, że nie wpłyną negatywnie na przestrzeń architektoniczną i układ urbanistyczny Rozwadowa.

Radny Bajek wnioskował także o tablicę w okolicach dworca PKP upamiętniającą Alfredę Makowską, która pracując na kolei w Rozwadowie, podczas II wojny światowej wykradła z wagonów dzieci jadące do obozów koncentracyjnych.

W Rynku w Rozwadowie znajduje się już pomnik Króla Jana III Sobieskiego w Rozwadowie.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Niedziela, 29 maja 2016 r. godz. 08:38
~HIREK
Właśnie jak chcesz znać prawdę,to zapamiętaj,kirkut był pomiędzy torami blisko stadionu na piaskach.Dajcie spokój z tymi macewami.
+0-0
Niedziela, 29 maja 2016 r. godz. 01:20
~właśnie
Macewami wykładali drogę w Rozwadowie jeńcy wojenni. Nie wiem czy gdyby na takich nagrobnych płytach było nazwisko kogoś ci bliskiego to tak byś dowcipkował? Pochodzą one z cmentarza który kiedyś podobno był w okolicy kładki nad torami koło klasztoru. To też jakiś kawałek historii Rozwadowa...
+0-0
Sobota, 28 maja 2016 r. godz. 21:05
~hirek
Dajcie spokój z tymi macewami,bo Rozwadów ma większe potrzeby i o tym trzeba urzędowi przypominać.Bo przed wyborami prezydent obiecywał złote góry,a zajmuje się wybitnie reprezentacją i forowanie swojej osoby.
+0-0
Sobota, 28 maja 2016 r. godz. 17:22
~Mozets
Osobnik o nazwie "Trzeba coś z tym zrobić" (oryginalny nick) pisze: >>>>>>>>>Pod asfaltem na drodze przed sklepem Matthias są macewy by żydowskiego cmentarza. Czas by je odkopać i złożyć gdzieś w godniejszym miejscu. Nie ważne że żydowskie, to są znaki ludzi tamtych czasów. Chyba że niektórzy mieszkańcy Rozwadowa obawiają się, że wielu z nich to dziadkowie...>>>>>jestem za - proponuje by te macewy odkopali ci co je tam zakopali a umieszczenie ich w miejscu godnym dla starozakonnych - wykonali sami starozakonni. Na koszt potomków Rzeszy Niemieckiej . Angela ma sporo pieniędzy - na pewno da. Mogą równiez zapłacić odkszkodowanie dla straconych w egzekucjach Polaków na terenie Rozwadowa i Stalowej. ( lecz podobno starozakonni nie mają zwyczaju dbania o miejsca pochówku zmarłych , za wyjątkiem cadyków w ochelach).
+0-0
Sobota, 28 maja 2016 r. godz. 09:13
~bull.bull
"blus end fus" to nawet nie o to chodzi, że znajomy króliczka ma tam działkę i wartość tej działki bardzo wzrośnie na wskutek zmiany nawierzchni drogi ale dlaczego ma chyba 2,5 m szerokości? Oto jest pytanie, a może na jej wykonanie nie było żadnej dokumentacji albo była taka jak na budowę parkingu przy szkole na "OZECIE"? Propagandowo budowany był parking przy szkole a fizycznie powstał przy kościele i to za rzeczką żeby było śmieszno i durno! Więc tym przypadkiem niegospodarności włodarza czym prędzej powinien zainteresować się prokurator! Ot po prostu sprawdzić owa grę. Skoro tam nikt nie mieszka to jaki był sens budowy wąziutkiej drożyny?
+0-0
Piątek, 27 maja 2016 r. godz. 21:40
~blus end fus
Do gussi bardzo mądre podejcie do aktualnego podejścia prezydenta i radnych do spraw miasta.Tylko referendum o odwołanie wszystkich razem, bo nic nie robią a nasze pieniądze wydają na bzdury lekką ręką.Przykład Rozwadowa-to co obiecał jest kłamstwem,minęło tyle czasu i nic nie zrealizował,ale zrobił drogę w Pilchowie. Po co i dla k0go i za ile,te sprawę polecam dociekliwym,bo mój nos coś węszy.Kto tam ma pole,i kto chce zmienić na działki budowlane?
+0-0
Piątek, 27 maja 2016 r. godz. 19:04
~Trzeba coś z tym zrobić!
Pod asfaltem na drodze przed sklepem Matthias są macewy by żydowskiego cmentarza. Czas by je odkopać i złożyć gdzieś w godniejszym miejscu. Nie ważne że żydowskie, to są znaki ludzi tamtych czasów. Chyba że niektórzy mieszkańcy Rozwadowa obawiają się, że wielu z nich to dziadkowie...
+0-0
Piątek, 27 maja 2016 r. godz. 18:23
~lama
Prawdopodobnie ostatnio wybudowany przez miasto kilkusetmetrowy odcinek drogi o nawierzchni asfaltowej na granicy z Pilchowem służy tylko i wyłącznie mieszkańcom Pilchowa. Dlaczego, ktoś zapyta? Odpowiedź jest zadziwiająca, nikt z miasta przy tej drodze nie mieszka i w najbliższym czasie nie zamieszka. Dlaczego ta droga jest taka wąziutka, prezydencie? Ile toto kosztowało nas podatników bo chyba Unia nie dorzuciła się...!
+0-0
Piątek, 27 maja 2016 r. godz. 18:02
~niestety
I do takiej roli przecinania wstęgi, gratulacji itp. Lucek sie nadaje.Zaś potrzebny jest ktoś z głową ny to miasto miało przyszłość i rozwijało się. Bo wygląda to raczej tragicznie. Tu harcerzyk nic nie zrobi...
+0-0
Piątek, 27 maja 2016 r. godz. 17:05
~naia
Mają swoje interesy, a nie rewitalizacja Rozwadowa.Na jednym ze spotkań z prezydentem, jedna pani wyrąbała Mu,że nikt nie wierzy w Jego zobowiązania.Zero reakcji.
+0-0
Piątek, 27 maja 2016 r. godz. 15:24
~gussi
Sprawy Rozwadowa wołają głośno o pomstę do Nieba! Jakiś czas temu była inicjatywa secesji Rozwadowa i chyba brakło chęci by myśl kontynuować. Delegacja miasteczka nawet pofatygowała się w paradnych strojach na sesję miejską, ale nawet im klapnąć gospodarz nie pozwolił! Zamiast załatwiać kompleksowo sprawy miasta to wyrywają się z jakimiś fragmentami swoich myśli nie pytając mieszkańców czy to jest dla nich priorytet! Tak ma wyglądać ta dobra zmiana także w mieście? Może by lepiej się udało zorganizować ... referendum o odwołanie prezydenta i rady miasta? Trzeba się zastanowić bo z tych obietnic to wychodzą nici! Szkoda czasu!
+0-0
Piątek, 27 maja 2016 r. godz. 15:13
~sosna
Na Sandomierskiej, opodal wieży ciśnień mieszka zacny, starszy mężczyzna, który za odprawę z huty gdy odchodził na emeryturę wykonał własnym sumptem dokumentację techniczną rozwadowskiego ratusza! To jest prawda! Pytanie, czy pan prezydent zainteresował się tą sprawą, czy odwiedził pana inżyniera O.? A więc czy tylko jak inne słowa z kampanii były rzucane na... wiatr? Ma rację jeden z wpisujących, że patrząc wstecz i współcześnie, panu prezydentowi gdzieś po drodze zginęła nadgorliwość w realizacji nierealnych obietnic! Identycznie jak z obietnicami pani premier Szydło!
+0-0
Piątek, 27 maja 2016 r. godz. 14:12
~Rozwadowskie cicho sza!
Skoro podczas prac remontowych przy dawnym sklepie który był w rynku natknięto się na ruiny budynku - prawdopodobnie ratusza miejskiego, to czemu nie chcemy tego odkopać i wyeksponować? Rzeszów w podobnej sytuacji zrobił furorę w rynku z podziemiami. Co kryje się w Rozwadowskim rynku że należy siedzieć cicho? dlaczego nie chcemy grzebać w historii? dlaczego Rozwadów nie może zaistnieć na nowo? co kryje się pod kilkudziesięcio centymetrową warstwą ziemi?
+0-0
Piątek, 27 maja 2016 r. godz. 13:43
~smród za wami pociągnie się latami
...a ja wam proponuję zobaczyć kanał na youtube o nazwie Twoje Miasto Stalowa Wola jest tam taki film pt"Zapomniany Rozwadów" wszystkie filmy zrobione na potrzeby kampanii nowego włodarza. Pytanie nasuwa się takie: co on zrobił do tej pory? wypożyczalnia rowerów bez ścieżki i obelisk! Do wszystkich polityków z regionu: jak już robicie jakieś prowokacje i umieszczacie materiały w internecie to potem to usuwajcie albo kontynuujcie bo się tylko pogrążacie swoimi kłamstewkami :)
+0-0
Piątek, 27 maja 2016 r. godz. 13:17
~asterix i obelisk
do krzykaczy " weźcie sobie łopatki i przekopcie chociaż 1m²
+0-0
Piątek, 27 maja 2016 r. godz. 12:29
~domin
Do ktosia- nikt tam nie spoczywa,bo szczątki żołnierzy radz. ekshumowano i spoczęli na cmentarzu wojennym w Sandomierzu.Nie zmyślaj jak nie wiesz,i nie mieszaj do tego rządzących.
+0-0
Piątek, 27 maja 2016 r. godz. 11:49
~ktoś
Pod tym pomnikiem spoczywają polegli żołnierze Armii Czerwonej. Młodzi chłopcy, którzy przymuszeni przez swoich władców uczestniczyli w operacji zdobycia przyczółku Baranowsko-Sandomierskiego, oskrzydlającego Sandomierz i chroniącego miasto przed riuną. Tym chłopcom należy się wieczna PAMIĘĆ! Nie zapomnienie! Żyją jeszcze świadkowie tych wydarzeń. HAŃBA tym którzy zakłamują historię i piszą ją pod potrzeby aktualnie rządzących / niczym nie różniąc się od poprzedników z okresu PRL/.
+0-0
Czwartek, 26 maja 2016 r. godz. 23:39
~Żyd
do filosemita@ Basiu oczywiście że wiem, i nikt o Jedwabnem nie wspomina. Chodzi jedynie o to co ziemia kryje. Ten temat zawsze powracał przy okazji remontu czy planów kanalizacji itp. Teraz stanie obelisk i na pewien czas koparka nie wjedzie na ten teren.
+0-0
Czwartek, 26 maja 2016 r. godz. 22:20
~broszka Beci
Trzeba mieć nie po kolei w głowie by stawiać jakieś "obeliski". Siedzi taki jeden z drugim, nie ma co robić, a chce koniecznie zabłysnąć i wymyśla.
+0-0
Czwartek, 26 maja 2016 r. godz. 18:07
~zumus
Panie prezydencie, proszę działać a nie improwizować działania! Proszę nie łożyć kasy podatników na obiekty zbyteczne miastu(vide obiekty po KUL-u!!!) a na swoje, których zgromadził pan wiele! Kiedy cokolwiek pan będzie robił przy obiektach po. b. sądzie, co dalej z Sokołem, a co z zespołem parkowo-dworskim w Charzewicach, kiedy doczekamy się uczciwej nawierzchni uli, chodników dla pieszych, ścieżek rowerowych...? Za wykonanie drogi asfaltowej o szer. 2,5 metra w sąsiedztwie Pilchowa powinien pan stanąć przed prokuratorem za niegospodarność! Nie ma mowy by dwa samochody osobowe mogły obok siebie przejechać! To jest marnotrawstwo pieniędzy! To sztuka dla sztuki, droga bez przyszłości! Potrafi pan rzucać pieniądze w błoto.
+0-0
Czwartek, 26 maja 2016 r. godz. 16:01
~filosemita
Stary Wiarus,mogiła i żyd skoro twierdzicie ,że na rynku jest zbiorowa mogiła to na pewno też wiecie że w Rozwadowie Żyd Berisch Garfunkler wyłapywał razem z niemcami swoich pobratymców .Drugie Jedwabne Wam nie przejdzie.
+0-0
Czwartek, 26 maja 2016 r. godz. 15:45
~elżunia
do żyda i mogiły czytaj uważnie , przed wojną handel odbywał się na rynku, były tam kramy na których sprzedawali między innymi mięso/ wieprzowinę też bo Rozwadów nie był cały żydowski/ Stał też budynek Lubomirskiego gdzie była gospoda, fryzjer ,remiza strażacka a na piętrze były wynajmowane mieszkania.Obok tego budynku były ubikacje doły kloaczne na których latem żerowały kłębowiska robali i much. Nazywali ten budynek ratuszem ponieważ stał na środku rynku natomiast nigdy nie pełnił funkcji ratusza. Co się tyczy antysemityzmu to wytłumacz na czym on polega bo chyba prawda Żyda nie obraża.
+0-0
Czwartek, 26 maja 2016 r. godz. 14:54
~domin
Wstyd dla rady miasta,że podnoszą łapy za obeliskami a porządek w Rozwado wie ich nie obchodzi.Ale taka radna powinna odejść i nie brac pieniędzy za lekceważenie swoich obowiązków.
+0-0
Czwartek, 26 maja 2016 r. godz. 13:02
~Żyd
Elżunia!- chłopie, żydzi nie jedzą wieprzowiny. Jak już coś prostujesz to z sensem:) Zapytaj starszych dlaczego do te pory nikt nie zdecydował się na przekopanie rynku chociażby pod potrzeby kanalizacji, dlaczego zlikwidowali sklep który był na środku itp.
+0-0
Czwartek, 26 maja 2016 r. godz. 12:15
~mogiła
elżunia - widze że pod każdym artykułem o rozwadowie masz sporo do powiedzenia i kazdego prostujesz - tryskasz z daleka antysemityzmem, a tym razem nie porównuj żydów do świń bo ci w końcu ogródek przekopią i się skończy szaleństwo faceta podpisującego się jako kobieta.
+0-0
Czwartek, 26 maja 2016 r. godz. 08:40
~mondry
Skoro radny bajek chce obeliski niech zasponsoruje je. Niech wyda swoją kase a nie moją.
+0-0
Środa, 25 maja 2016 r. godz. 16:08
~elżunia
Stary wiarusie szaleju się opiłeś że tak bredzisz ?. Kości tam są ale świńskie gdyż na rynku przez długie lata kwitł handel ,budki rzeżnicze też tam były. Czy to prowokacja czy marzy Ci się następne kłamstwo typu Jedwabnego. Chyba że uznasz iż kości wieprzowe to kości twoich przodków.
+0-0
Środa, 25 maja 2016 r. godz. 15:21
~czarna zośka
do stary wiarus# nikt ci ogródka nie rozkopuje to i ty siedź cicho, nikt tego nie chce
+0-0
Środa, 25 maja 2016 r. godz. 14:52
~na mchu jadali
dwuznaczność przyczyną nieporozumień
+0-0
Środa, 25 maja 2016 r. godz. 14:21
~Stary Wiarus
a po co remontować rozwadów? po co inwestować? po co odnawiać? po co ? przecież można pomnik postawić i nikt wtedy nie podskoczy bo pomnik rzecz święta!i ukryć można historię prawdziwą! a co do tych podziemnych korytarzy - popytajcie pradziadków jeszcze kilkoro żyje, w Rozwadowie w rynku jest zbiorowa mogiła ( kilkaset ciał) i na prawdę nikomu nie zależy na rozdrapywaniu starych ran - chyba raczej ze strachu przed prawdą. To były trudne czasy i ludzie bywali nieludzcy.
+0-0
Środa, 25 maja 2016 r. godz. 11:49
~lolo
a może by ufundować ile zginęło polskich patriotów z rąk komunistów pochodzenia żydowskiego ? a nie lepiej rozkopać Rynek i udostępnić podziemne korytarze , piwnice pozostałe po ratuszu ? była by atrakcja !
+0-0
Wtorek, 24 maja 2016 r. godz. 22:50
~mlody94
Bardzo mi sie podobają te pomysły. Nic nie mam przeciwko pomnikowi dla żydów zasługują na nie jako dawni mieszkańcy Rozwadowa.
+0-0
Wtorek, 24 maja 2016 r. godz. 21:21
~zakreble
Wszystko fajnie. Ale nie żydowskie pomniki!
+0-0
Wtorek, 24 maja 2016 r. godz. 19:40
~karol
Bajek jest przedziwnym radnym,który sili się na tablice czy obeliski.DO CHOLERY PO CO ON TAM SIEDZI?Za co on bierze forse,bo jego pomysły są nikomu nie poytrzebne.
+0-0
Wtorek, 24 maja 2016 r. godz. 18:02
~Rozwadowski
Lucek, zy to znaczy że brak ci sensowniejszych doradców?
+0-0
Wtorek, 24 maja 2016 r. godz. 17:53
~elżunia
do xyz dużej zmiany nie będzie zamiast czerwonej gwiazdy będzie niebieska, co za różnica.
+0-0
Wtorek, 24 maja 2016 r. godz. 16:52
~rakster
Przepraszam bardzo, ale tytuł tej książki to "Prywatna Wojna" poprawcie :)
+0-0
Wtorek, 24 maja 2016 r. godz. 16:08
~xyz
Ja pamiętam, że pod pomnik przyjechała ładowarka Ł-34 z huty i zrobiła z nim porządek. Gruz wywieziono samochodami w nieznanym kierunku. Powinna gdzieś być duża mosiężna tablica z napisem polsko-rosyjskim oraz na szczycie pomnika była czerwona gwiazda. Czy tego nie sprzedano na złomie? Trudno powiedzieć!
+0-0
Wtorek, 24 maja 2016 r. godz. 16:03
~kimi
Czas na wchodzenie na fasady budynków i "dekorowanie" ich różnej opcjonalnej treści tablicami. Wszystko w mieście już zostało zrobione panie prezydencie Nadbereżny? W takim razie przypomnijmy co pan obiecywał : "zagospodarowanie terenu parku w Charzewicach razem z budynkami", "zagospodarowanie budynków po byłym sądzie", "zagospodarowanie obiektu Sokoła", "przeniesieni ruchu pojazdów poza rynek", "wyasfaltowanie wszystkich uliczek", "wykonanie ciągów pieszych i rowerowych". Proszę powiedzieć co z tego do dzisiaj pan wykonał by pysznić się miałkimi rzeczami?. Sposób w jaki pan podchodzi do obiecanych zadań do złudzenia przypomina przedszkolaka bawiącego się zabawkami w przedszkolu.
+0-0
Wtorek, 24 maja 2016 r. godz. 15:13
~o_hugo
"Konserwator zabytków pozytywnie zaopiniował ich usytuowanie wyjaśniając, że nie wpłyną negatywnie na przestrzeń architektoniczną i układ urbanistyczny Rozwadowa." hehe dobre, taką szpetote jak rozwadów nie mozna już bardziej oszpecić
+0-0
Wtorek, 24 maja 2016 r. godz. 15:05
~elżunia
Mamy tyle podstawowych zaniedbań na które ciągle nie ma pieniędzy a na zachcianki radnego Bajka błyskawicznie sie reaguje bez konsultacji z mieszkańcami Rozwadowa.Dla zachowania ciągłości historycznej wskazane by było reaktywować pomnik poświęcony pogromcom Niemców czyli czerwonoarmistom. A swoją drogą dlaczego radny Bajek tak dba o Rozwadów ? - czyżby obiecano mu w następnej kadencji reprezentowanie Rozwadowa? a może kierowały nim inne pobudki.? Bo na żadnym zebraniu Rozwadowa nikt nie zgłaszał takich wniosków. W czasie II wojny św. dr- em byl pan Matulewicz pan Łazowski medycynę skończył po wojnie. Pan Łazowski szczepił ale szczepionki nie wymyślił. My rozwadowiacy jesteśmy otwarci na wszystkie opcje dlatego zapraszamy wszystkich okolicznych Żydów / myślimy ,że żydowskich bękartów z nieprawego łoża osieroconych po holokauście również nie zabraknie / na uroczyste odsłonięcie tablic. Jesteśmy pewni, że imenne zaproszenia radny Bajek już wysłał.
+0-0
Wtorek, 24 maja 2016 r. godz. 13:43
~Roman
ten pomnik radziecki to była by ciekawa historia. Ktoś wie co się z nim stało? Tam musiały być jakieś uroczystości jak takie coś było z aparatu partyjnego. Ktoś pamięta?
+0-0
Wtorek, 24 maja 2016 r. godz. 13:31
~kora
niniejszy to po staropolsku ten, teraz, czyli terażniejszy okupant ? Straszna polszczyzna.
+0-0
Wtorek, 24 maja 2016 r. godz. 13:23
~Ada
no tak w rynku nie rośnie piękna trawa tylko chwasty. Pomnik kiło pomnika tego nie zakryje
+0-0
Wtorek, 24 maja 2016 r. godz. 12:50
~zniesmaczona
"... niniejszego...na tutejszym ..." o zgrozo kto ten tekst wymyslił ??? Jak już to ma stać na "wieki " , to przynajmniej trochę poprawności stylistycznej proszę !
+0-0
Wtorek, 24 maja 2016 r. godz. 12:32
~RangaRyneku
Ja nie wiem czym władza miasta się zajmuje ale chyba pan prezydent ze swojego kurnika nie wychodzi, bo nie wie jak powinien rynek wygądać. Robiąc te pomnik czemu i komu ma to służyć? Rynek pozarastał zielenią, drzewami, krzewami i wogóle już nie widać starych kamienic dlatego już nikt się nie stara o ich odnowienie. Może niech zajmie się pan panie przydęcie czymś co się nazywa pielęgnacja zieleni. Rynek jest zarośnięty starymi drzewami i krzewami a nie to powinno stanowić jego piękno. Jeszcze ponastawiane jakieś prymitywne graty z muzeum. Ktoś zarządza w sposób artystyczny tym rynkiem ? Czy tylko zagraca jak menel mieszkanie w perszingu ? ? ? Rynek to powinno być żyjące serce miasta które świadczy o prezydęcie i radzie
+0-0
Wtorek, 24 maja 2016 r. godz. 12:22
~róża
Do propozycji napisu na pomniku wniosłabym pewną korektę, w miejsce proponowanego napisu "niniejszego" wpisać "hitlerowskiego". Mała rzecz a ma bardzo wyraźne przesłanie. Skoro nie ma jeszcze dokładnego napisu to warto się pochylić nad moja propozycją! Co państwo sądzicie?
+0-0
Wtorek, 24 maja 2016 r. godz. 12:16
~lulka
Do "Julian", ów pomnik wybudowany został na fali wdzięczności za oswobodzenie tej części Polski prze Armię Czerwoną czyli na początku lat pięćdziesiątych. Stał sobie w parku w Rozwadowie. "Wyrok" na niego wydała pierwsza rada miasta z okresu 1990 - 1994. Wówczas prezydentem był pan Jacek Koralewski( o ile mnie pamięć nie myli!)
+0-0
Wtorek, 24 maja 2016 r. godz. 12:11
~domin
Znowu Bajek założy białe rękawiczki,pomaszeruje pod obelisk,a potem gościna za nasz e pieniądze!A za parę lat PO dokona audytu.To dopiero będzie!
+0-0
Wtorek, 24 maja 2016 r. godz. 12:09
~Mieszkaniec
Zamiast chodników to zydostwo! Ten bajek to chyba żyd, pisior smierdzący
+0-0
Wtorek, 24 maja 2016 r. godz. 12:06
~hirek
Niech ten Bajek odwali się od Rozwadowa,niech coś zrobi dla swoich wyborców,bo go nie znoszą!
+0-0
Wtorek, 24 maja 2016 r. godz. 12:06
~koreańska przypadłość
dziś na poniatowskiego pojawił się un dzong gil normalnie szedł i 5 innych osób mu w d... siedziało. Dumni tacy bo wycieczka po osiedlu w trakcie pracy :) no i ludzie widzą z kim oni spacerują :) Szkoda że nikt autografu nie chciał. Normalnie korea i to na własne życzenie :)
+0-0
Wtorek, 24 maja 2016 r. godz. 12:05
~Julian
O to ciekawe z tym pomnikiem żołnierzy radzieckich. Ktoś pamięta kiedy został wybudowany i z czyjej inicjatywy? co upamiętnia? i kto go zburzył w którym roku? Jak ktoś cokolwiek wie niech napisze. Historii nie można się wstydzić
+0-0
Wtorek, 24 maja 2016 r. godz. 12:03
~Lucyna
Jeszcze kilka lat temu stał pomnik żołnierzy radzieckich. Zmieni się władza na narodowców i pomnik żydów zostanie usunięty
+0-0
Wtorek, 24 maja 2016 r. godz. 11:59
~podatnik
Niesamowite osiągnięcia radnych. Cudoooo. a jak to będzie z rewitalizacją rynku ?? co już nie będzie ??
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.