Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Piątek, 19 kwietnia 2024 r. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
 Wiadomości lokalne
» Dzień otwarty w SLO
» Trzy auta zderzyły się na Chopina. Dwupasmówka zablokowana
» IV sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Stalowej Woli
» Dlaczego nie działa tężnia w Parku Jordanowskim?
» Drzewko za makulaturę ma już 10 lat
» Ruszają miejskie potańcówki
» Na trasie podskarpowej auto wypadło z drogi. 1 osoba ranna
» Kwietne sadzonki z Parku Jordanowskiego skradzione
» Wodny plac zabaw do remontu. Brakuje tylko wykonawcy
» DK77: wypadek w Turbi. W zderzeniu dwóch aut ranna jedna osoba
» Od Działkowej w stronę VIVO! powstanie chodnik
» 84-letni rowerzysta potrącony na Okulickiego
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Koncert Wiedeński - Orkiestra Księżniczek
» Benefis Jerzego Augustyńskiego
» Grupa MoCarta - Ale Kino!
» Warsztaty motania lalek
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Gospodarka

Piątek, 29 kwietnia 2016 r. godz. 10:50     /Magdalena Rodecka/
Czy PIT-RADWAR wyposaży Wojsko Polskie w nowoczesne systemy identyfikacji "swój/obcy"?

Interrogatory i transpondery systemu identyfikacji IFF są wytwarzane przez PIT-RADWAR od lat 90-tych. Początkowo PIT-RADWAR uruchomił licencyjną produkcję tych urządzeń. Produkcja zakładała jednak stopniową ich polonizację aż do uzyskania pełnej niezależności w tej dziedzinie.
Interrogatory i transpondery systemu identyfikacji IFF są wytwarzane przez PIT-RADWAR od lat 90-tych. Początkowo PIT-RADWAR uruchomił licencyjną produkcję tych urządzeń. Produkcja zakładała jednak stopniową ich "polonizację" aż do uzyskania pełnej niezależności w tej dziedzinie.
Fot. Jacek Rodecki
W Polsce praktycznie jest tylko jedna firma mogąca sprostać oczekiwaniom nowoczesnego pola walki w zakresie identyfikacji radiolokacyjnej: PIT-RADWAR S.A. zarządzana przez doktora inżyniera Ryszarda Kardasza, byłego prezesa HSW S.A.

Inspektorat Uzbrojenia, podległy Ministerstwu Obrony Narodowej, ogłosił na swoich stronach internetowych zamiar przeprowadzenia dialogu technicznego w zakresie "Interrogatora krótkiego zasięgu systemu identyfikacji MARK XIIA (MOD 5)". Dialog techniczny ma, między innymi, obejmować ocenę możliwości spełnienia przez oferowany sprzęt wojskowy wstępnie określonych wymagań, sprecyzowanie uwarunkowań dotyczących systemu zabezpieczenia logistycznego, bezpieczeństwa dostaw, szkolenia, oszacowanie wszelkich rodzajów kosztów od pozyskania do wycofania z uzbrojenia. W naszym kraju jedynie PIT-RADWAR S.A., firma zarządzana przez doktora inżyniera Ryszarda Kardasza, jest w stanie do dialogu stanąć i, jako jedno z kluczowych przedsiębiorstw Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., zaspokoić oczekiwania armii w zakresie wyposażenia właściwych jednostek Sił Zbrojnych RP w najnowocześniejszy sprzęt i system identyfikacji "swój/obcy" (ang. skrót IFF - Identification Friend or Foe).

Polska jest obecnie jednym z 6 państw NATO, które posiadają własne technologie wytwarzania urządzeń do identyfikacji w systemie IFF Mark XIIA, zgodne z natowskimi standardami. Od skuteczności działania tego systemu zależy bezpieczeństwo własnych platform (statków powietrznych i okrętów). Istotny procent strat na polu walki to tzw. ogień bratobójczy, czyli ogień własny skierowany omyłkowo na własne obiekty. Stosowanie systemu IFF, niezawodność - znacznie obniża te straty.

System IFF jest oparty na zasadzie radiolokacji wtórnej SSR (Secondary Surveillance Radar). Wymaga to zastosowania dwóch typów urządzeń: interrogatorów (urządzeń zapytujących) i transponderów (urządzeń odzewowych). Interrogator wysyła sygnały zapytań w kierunku obiektu wykrytego przez sprzężony z nim radar pierwotny. Transponder umieszczony na pokładzie statku powietrznego odbiera sygnały zapytań i wysyła sygnały odpowiedzi, które - po odebraniu przez interrogator - są zobrazowywane w odpowiedni sposób na wskaźniku operatora. Odebrany sygnał o odpowiednim, założonym kodzie jest pozytywną weryfikacją dla sprawdzanego obiektu. W razie uzyskania nieprawidłowego kodu system natychmiast przekazuje informacje dla jednostek zdolnych unicestwić "negatywnie zweryfikowany" obiekt.

W przypadku identyfikacji "swoich" (koalicyjnych) statków powietrznych kluczową kwestią jest poziom wiarygodności takiej identyfikacji. Użycie modów szyfrowanych (szczególnie modu 5) pozwala na w pełni wiarygodną, jednoznaczną identyfikację "swoich" statków powietrznych i uniemożliwia "podszywanie" się obcych.

Interrogatory i transpondery systemu identyfikacji IFF są wytwarzane przez PIT-RADWAR od lat 90-tych. Początkowo PIT-RADWAR uruchomił licencyjną produkcję tych urządzeń. Produkcja zakładała jednak stopniową ich "polonizację" aż do uzyskania pełnej niezależności w tej dziedzinie. Intensywne prace prowadzone przez firmę szybko zaowocowały własnymi rozwiązaniami, które zostały wdrożone do Polskich Sił Zbrojnych już po wejściu Polski do NATO. Polskie urządzenia systemu IFF są zgodne z natowskim standardem STANAG 4193.

Opracowany przez PIT-RADWAR SA system identyfikacji "swój-obcy" MARK XIIA został wyróżniony nagrodą Defender podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2015. System wykorzystuje zaawansowane techniki szyfrowania zapytania i odpowiedzi. Urządzenia systemu pracują w modach 1,2,3/A, C i S oraz, po podłączeniu odpowiedniego szyfratora, w modach 4i/lub 5. Interrogatory IDZ-50 i ISZ-50, będące urządzeniami zapytującymi systemu IFF, są przeznaczone do współpracy ze stacjami radiolokacyjnymi, odpowiednio dalekiego i średniego zasięgu. Przeznaczony do instalacji na platformach powietrznych i morskich transponder TRL-50 jest urządzeniem odzewowym systemu IFF, które pełni także rolę urządzenia zapytującego w systemie tzw. "odwróconego IFF" (RIFF). System RIFF to nowatorski system identyfikacji w relacji powietrze-ziemia. Umożliwia identyfikację obiektów naziemnych z powietrza, co radykalnie zmniejsza ryzyko ognia bratobójczego. System ten będzie mieć szczególne znaczenie w najbliższej przyszłości, szczególnie w konfliktach asymetrycznych, takich jak np. w Iraku, Afganistanie, gdzie nie ma wyznaczonej linii frontu a wojska swoje i obce często zmieniają pozycje.

Na zgłoszenie udziału w dialogu technicznym Inspektorat Uzbrojenia czeka do dnia 4 maja 2016 roku.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.