Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Wtorek, 19 marca 2024 r. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
 Wiadomości lokalne
» Wizyta ministra Tomasza Siemoniaka w Stalowej Woli
» Niedzielne wypadki na stalowowolskich drogach
» Bogusław Tofilski: interes Polski przede wszystkim
» Nie pokonasz miłości. Koncert pasyjny w Opatrzności Bożej
» Ministra edukacji zachęca do tworzenia Szkolnych Klubów Europejskich
» Dlaczego wycinają lasy? Odkrywamy tajemnice Nadleśnictwa Rozwadów
» Tysiące sadzonek na stalowowolskich klombach
» Minister Tomasz Siemoniak o bezpieczeństwie, rozwoju i samorządności
» Na osiedlu Hutnik powstanie nowa droga
» Pijany 42-latek trafił do aresztu. Jest podejrzany o przemoc domową
» Więcej ławek na głównych ciągach komunikacyjnych
» Jedynka będzie mieć halę sportową z boiskiem
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» Zdarzenia Teatralne 2024
» Wystawa z okazji 85 lat Stalowej Woli
» Metallica symfonicznie
» Koncert Wiedeński - Orkiestra Księżniczek
» Grupa MoCarta - Ale Kino!
» Kabaret SMILE
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: PiS agitował na rynku w Rozwadowie
»PiS agitował na rynku w Rozwadowie
»Damian Marczak (KWW SPS) zaprezentował swoją drużynę
»PiS zaprezentował kandydatów do Rady Miasta w Stalowej Woli
»Inauguracja kampanii Lucjusza Nadbereżnego
»Damian Marczak (SPS) kandydatem na prezydenta Stalowej Woli
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Imprezy w mieście

Piątek, 18 marca 2016 r. godz. 13:14     /Muzeum Regionalne/
Odkryjmy nasz region na nowo

3 kwietnia o godz. 16.00  nowa wystawa stała otworzy się dla publiczności. Po ponad rocznej nieobecności, na poddasze Zamku Lubomirskich, wraca stała ekspozycja. Jak wygląda Rozwadów i region dolnosański w nowej odsłonie? Co zobaczymy w środku?

Rozwadów - to z pozoru typowe polskie miasteczko, kryje w sobie wiele ciekawych historii, ma swój niepowtarzalny, indywidualny charakter. Na ekspozycji przypominamy nie tylko historię Rozwadowa i jego mieszkańców, ale także historię związanej z nim okolicy, kulturę ludową regionu dolnosańskiego, a także jego pradzieje. Pokazujemy to, co typowe, i to czego nie było nigdzie indziej. Po raz pierwszy oprócz różnorodnych eksponatów, muzealnych, artefaktów i archiwaliów, region nadsański ujrzymy w multimediach i animacjach. Natomiast bogaty, interdyscyplinarny program edukacyjny wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wszystkich grup wiekowych pragnących zgłębić wiedzę o naszym regionie.

Ekspozycja podzielona na moduły-przystanki przeprowadzi widza przez historię od założenia miasteczka w 1690 r. do wybuchu II wojny światowej. Zwiedzanie zaczniemy od książęcej rodziny Lubomirskich, która przez ponad 200 lat władała charzewicko-rozwadowskimi dobrami. Kolejne przystanki prowadzą nas przez dialog kultur w Rozwadowie, charakterystykę mieszczaństwa rozwadowskiego, życie kulturalne, religijne i patriotyczne. Zobaczymy jak powstanie pod koniec XIX w. węzła kolejowego, znacząco rozwinęło miasto gospodarczo i kulturowo.

W czasie I wojny światowej w wyniku walk frontowych Rozwadów i cały region nadsański uległy spustoszeniu. Ten czas zobrazują archiwalne zdjęcia i artefakty wojenne, ale nie zabraknie także i wojennego malarstwa, urodzonego w Rozwadowie, Alfonsa Karpińskiego. Ponowny rozkwit, także kulturalnego życia miasta, nastąpił po odzyskaniu niepodległości. Wejdziemy zatem w klimat międzywojennego miasteczka, zobaczymy jak organizowano życie codzienne, jak kwitło życie kulturalne, jak rozwijano się duchowo i religijnie. Odkryjemy zapomniane skarby z rozwadowskich świątyń.

Wyjątkowym przystankiem na trasie jest niezwykła kultura ludowa Lasowiaków, którzy zamieszkiwali nadsańskie wioski. Osobny przystanek stanowią także pradzieje regionu, które dokumentują ślady osadnictwa sprzed kilku tysięcy lat - ogromne cmentarzysko tarnobrzeskiej kultury łużyckiej odkryte we wsi Pysznica, to jedno z największych odkryć archeologii XX w. na Dolnym Nadsaniu.

Rozwadów leży dokładnie w połowie drogi między Lwowem a Krakowem. Miasteczko założone było w głębi kraju, ale w pewnym okresie było nadgraniczne. Od początku wielokulturowe. Kupieckie, rzemieślnicze, ale i książęce. Małe, ale niegdyś ważne jako węzeł kolejowy. Choć wciąż istnieje, nie ma go na mapie. Dajmy się wciągnąć w wyjątkowy klimat miasteczka, odkryjmy nasz region na nowo!

Scenariusze wystawy i opracowanie tekstów: Lucyna Mizera, Anna Garbacz, Aneta Garanty, Elżbieta Skromak, Monika Kuraś
Aranżacja wystawy Inga Olszańska / inteoria group
Identyfikacja wizualna Lech Rowiński / beton
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Uroczyste otwarcie wystawy: 3 kwietnia 2016, godz. 16.00.
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Sobota, 3 grudnia 2016 r. godz. 17:34
~Mozets
( cytuję wikipedię): /// Sztetl, sztetł (jid. ‏שטעטל‎ sztetl, l.mn. שטעטלעך sztetlech "miasteczko", zdrobnienie od jid. ‏שטאָט‎ sztot "miasto") - w literaturze popularnonaukowej, genealogicznej, etnograficznej jest to małe skupisko miejskie zachowujące tradycyjną obyczajowość żydowską. W tych zdominowanych przez społeczność żydowską miasteczkach wykształcił się specyficzny społeczno-kulturowy wzorzec życia, swoisty etos pobożnego Żyda, zasady dyktowane nauką Tory i Talmudu oraz wpływem autorytetu gminy. /// koniec cyt.
+0-0
Sobota, 3 grudnia 2016 r. godz. 17:20
~Mozets
Elżunia pisze: /// mieszkańców nie jeden ma przodka obrzezanego część z nich na pewno uległa polonizacji./// ************************** Optymistka z Ciebie. Ta nacja nie ulega polonizacji, asymilacji - a tylko zakamuflowaniu. To polecenie Sanchedrynu z NY.
+0-0
Sobota, 3 grudnia 2016 r. godz. 16:32
~Mozets
Trzeba rozdzielać (jak "Elżunia) obiegowe, sterotypowe opinie o Polakach wyznania mojżeszowego ( byli oni głównie pochodzenia chazarskiego nie sefardyjskiego) wielu ze sławnych ludzi tych nacji zapisało się dobrze w historii Polski. Generalnie jednak nie asymilowali się tworząc ( jak dzisiaj muslimy) własne społeczności oparte na ścisłej zależności od Talmudu i prawa starozakonnego, rabinów. W 99% nie czuli się Polakami i ich działalność ekonomiczna w Polsce nosiła cechy pasożytowania. Wielu ze zwykłych wyznawców Mojżesza to byli bardzo poczciwi , często biedni ludzie - ale do pracy sensu stricte się nie nadawali. Handełe - i owszem, lichwa - jak najbardziej , oszukiwanie gojów - to nakaz Talmudu. Kilka opowiadań o tych ludziach np. w Rozwadowie - jest w mojej pozycji "Stefek z Rozwadowa". Być może kiedyś będzie opublikowana. Najwięksi przywódcy świata, najwięksi poeci, pisarze , filozofowie przestrzegali przed zgubnym wpływem żydów na kulturę, zasady moralne i ekonomikę krajów w których zamieszkiwali jako goście. Była i jest także niewielka część sławnych Żydów - dzisiaj i w przeszłości - którzy sprawiedliwie oceniali złe cechu swojej nacji. Byli znienawidzeni przez swoich pobratymców. Za słowa prawdy. Dzisiaj powiedzenie prawdy o tej nacji nosi pieczątkę "anysemityzmu". Natomiast opowiadanie kłamstw o dzielnym przecież narodzie polskim - jest tolerowane i podchwytywane przez wrogów narodu i szabesgojów. Nie wolno odczuwać wrogości do innych nacji tylko dlatego, że są inni. Ja życzę im jak najlepiej , to dobrzy bankierzy, zręczni adwokaci, sprytni handlowcy, dobrzy aktorzy . Chciałbym by wszyscy oni żyli szczęśliwie w swoim kraju - w Izraelu . Wszyscy - co do jednego. Szalom.
+0-0
Poniedziałek, 21 marca 2016 r. godz. 18:24
~elżunia
Rozpór a może mi powiesz jakim jestem patriotą polskim czy żydowskim? i kogo się boję? Na jakiej podstawie rozszyfrowano moją płeć a może to ta trzecia płeć. Zaakceptuj gender to zgadniesz.
+0-0
Poniedziałek, 21 marca 2016 r. godz. 17:20
~Nina
a to jest rozmowa pomiedzy Zydem I Polakiem czy co? bo nie lapie o co chodzi.
+0-0
Poniedziałek, 21 marca 2016 r. godz. 13:39
~Jan Maria Rumba Rozpór Trzepiekoński
do Elżunia# Elżuniu droga proponuję brony na drodze porozstawiać skoro tak się boisz najazdu Żydowskiego okupanta. Swoją drogą dziwny z Ciebie Patriota skoro babskich imion używasz w komentarzach.
+0-0
Poniedziałek, 21 marca 2016 r. godz. 11:35
~Elizer Perlman Wassermann
Elżuniu :) wcale się nie denerwuję, jestem rad mogąc z Tobą dyskutować :) miło mi się tu z Tobą klika:)
+0-0
Niedziela, 20 marca 2016 r. godz. 14:31
~elżunia
Elizer dlaczego się denerwujesz? w którym miejscu jest nieprawda? Na wystawie pokażą wszystko więc to Ty masz problem.Propaganda żydowska nie jest w stanie przysłonić prawdy.Nie kwestionujemy obecności żydów, zbyt mocno odcisnęli przez tyle wieków piętno na tubylczej ludności . A na pewno masz rację ,że wśród obecnych mieszkańców nie jeden ma przodka obrzezanego część z nich na pewno uległa polonizacji.
+0-0
Niedziela, 20 marca 2016 r. godz. 14:04
~elżunia
do Elizer per.... Żyd to nie człowiek to nadczłowiek, wybraniec Boga , jako jedyni zawarli z nim przymierze - pozostali to goje.
+0-0
Niedziela, 20 marca 2016 r. godz. 11:53
~Elizer Perlman
...a czy Żyd to nie człowiek, czy będąc Żydem nie był już mieszkańcem? Co wyście się ludzie szaleju naćpali? od lat ich już nie ma w Rozwadowie, a wy ten jad lejecie po sobie. A skąd wiecie czy i w waszych rodzinach czasem ktoś nie był obrzezany? Cóż to zmienia? Kto wam takie podziały do głów nawkładał? Taka była historia Rozwadowa i warto ją odtworzyć, czy to poprzez odbudowę, czy poprzez galerię, film, fotografię. Historii się nie uprawia, historię się zapisuje. Nawet tę najgorszą, aby wnioski na przyszłość wyciągać. Dlatego też jestem przeciwnikiem nowego tworu jakim jest POLITYKA HISTORYCZNA - już samo przez się brzmi jak MANIPULACJA DZIEJAMI.
+0-0
Niedziela, 20 marca 2016 r. godz. 11:46
~elżunia
Piękna inicjatywa, poznawajmy historię naszego regionu skąd się wywodzimy,nie zapominajmy swojej kultury , próbujmy ją zrozumieć. Może wtedy odnajdziemy swoją tożsamość co pozwoli nam mocno stanąć na nogi. Możę potrafimy odróżnić co nasze, co nam w duszy gra , co przyswoiliśmy z innych kultur. Takie wystawy pobudzają do myślenia, czego wszystkim zwiedzającym życzę. Jak dobrze ,że właśnie w Rozwadowie funkcjonuje tak sprawnie Muzeum Regionalne dopisując się chlubnie do kart historii Rozwadowa.
+0-0
Sobota, 19 marca 2016 r. godz. 17:59
~elżunia
do Obserwator ' Jak się jest krótkowzrocznym to niewiele się widzi. Rozwadów to miasteczko polskie, Sobieski dał prawo lokacji Polakowi Rozwadowskiemu a nie żadnemu Ickowi. To, że pozwolono żydom mieszkać nie znaczy że miasteczko było żydowskie. Oni tak mają ,że jak im dasz palec to będą darli rękę po samą pachę. Zauważ, że najwięcej namnożyło się ich w okresie zaborów.Przybyli aby z tubylczej ludności zdzierać co się dało, świetnie trzebili puszczę sandomierską wysyłając drewno do Austrii, byli świetnymi poborcami i w ten sposób wysługiwali się zaborcom. Przed II wojną światową dużo żydów wyjechało z Polski.Po wojnie kiedy trzeba było Polskę podnosić z ruiny powyjeżdżali aby teraz przyjść na gotowe. To tylko skrót.
+0-0
Sobota, 19 marca 2016 r. godz. 12:08
~Obserwator
Historia Rozwadowa to historia szechtelu żydowskiego i garstki Polaków w porównaniu z ilością żydów.
+0-0
Sobota, 19 marca 2016 r. godz. 09:01
~hans
rozwadów to tylko spychacz może wyprostować, te pożydowskie kuce są przerażające
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.