Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
 Wiadomości lokalne
» Co się dzieje z pnączami na ekranach akustycznych?
» Powstanie budynek z mieszkaniami treningowymi
» Roszady w Zarządzie Powiatu?
» Są chętni na przebudowę parkingu przy PCK w Stalowej Woli
» Pożar w bloku na Alejach. Na kuchence spalił się garnek
» Dzień otwarty w SLO w Stalowej Woli
» W piwnicy w bloku na Śródmieściu zapaliła się instalacja elektryczna
» Pożar w opuszczonym budynku przy dworcu PKS
» Muzeum COP zaprasza na wirtualny spacer
» Usterka usunięta. Tężnia solankowa w Parku Jordanowskim
» Stalowowolski Hackathon rozpoczęty!
» W piątek policyjne działania "Prędkość"
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» MBP: na safari z Robertem Gondkiem
» COP: pokazy mody
» MR: rodzinna niedziela
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Polityka i Samorządy

Poniedziałek, 30 listopada 2015 r. godz. 09:16     /Magdalena Rodecka/
GDDKiA o wyższości asfaltu nad kostką

Asfaltowa ścieżka rowerowa na ulicy Przemysłowej - Bocznej.
Asfaltowa ścieżka rowerowa na ulicy Przemysłowej - Bocznej.
Fot. Jacek Rodecki
"Prawidłowo zaprojektowane i wykonane nawierzchnie asfaltowe są równiejsze, bezpieczniejsze, trwalsze, czytelniejsze dla użytkowników i tańsze od nawierzchni z kostki betonowej" - wynika z "Opinii w sprawie typowych nawierzchni dróg dla rowerów" opracowanej w 2012 roku przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Opracowanie powinno być swego rodzaju biblią właścicieli dróg planujących budowę lub remonty dróg, na których powstaje ścieżka rowerowa.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny oraz poseł Rafał Weber, jako radni powołali do życia ruch społeczny "Kocham Stalową Wolę", będący ukłonem w stronę rowerzystów. Wsłuchując się w ich głos na przestrzeni lat w sprawie asfaltowych ścieżek rowerowych, po dojściu do władzy, zapowiedzieli nowy standard. Co mieli na myśli? Można zobaczyć na ulicy Okulickiego oraz Przemysłowej - Bocznej. Ta ostatnia jest zdaniem portalu Stalowka.NET wzorcową inwestycją jeżeli chodzi o infrastrukturę rowerową. Asfaltowa ścieżka z dogodnymi zjazdami, oddzielona od jezdni chropowatymi pasami. Doskonała trasa nie tylko dla rowerzystów ale i miłośników jazdy na rolkach.

Nic w moim przekonaniu nie stało zatem na przeszkodzie aby asfaltowa ścieżka powstała na nowowyremontowanej ulicy Przemysłowej. To ze strony Starostwa Powiatowego byłby swoisty ukłon w stronę gminy za dofinansowanie inwestycji ale i udowodnienie malkontentom, że na linii miasto - powiat współpraca też jest modelowa. I najważniejsze, użytkownicy ścieżki, rowerzyści, mieszkańcy Stalowej Woli, wyborcy do powiatowego samorządu. To ich bezpieczeństwo jest tu priorytetowe.

Na konferencji prasowej, zgodnie z sugestiami naszych Czytelników, zapytaliśmy się dlaczego ścieżka rowerowa nie mogła być z asfaltu, tymbardziej, że projekt w trakcie remontu był zmieniany. Przypomnijmy: poszerzano jezdnie, profilowano łuki wjazdowe... Usłyszeliśmy, że kostkę łatwiej usunąć w przypadku awarii tego co pod ziemią. Asfalt trzeba kuć młotem pneumatycznym. Odpowiedź "przyjął na klatę" starosta Janusz Zarzeczny mimo, że otaczali go fachowcy.

Władze miasta zapewniły, że będą konsekwentne. Gdy będą budować nowe ścieżki rowerowe, to tylko asfaltowe. Może opinia GDDKiA, w tej sprawie, przekona innych zarządców dróg o wyższości asfaltu nad kostką brukową. A władze powiatu wsłuchają się w głos użytkowników jednośladów napędzanych siłą mięśni przy remoncie ulicy Klasztornej i Poniatowskiego. Inwestycje kluczowe, którym dopingujemy.

Jak wskazuje opinia kostka betonowa stawia wyższe opory toczenia, co oznacza, że zużywając tyle samo energii rowerzysta na nawierzchni asfaltowej dojedzie dalej. Zwiększa to zasięg podróży rowerowych i poprawia konkurencyjność roweru wobec komunikacji samochodowej (ekologia). Budowa ścieżek z kostki rowerowej przekłada się na mniejszą liczbę użytkowników tworzonej infrastruktury i mniejszą efektywność wydatkowanych środków finansowych.

Nawierzchnia z kostki powoduje znacznie większe wibracje roweru niż nawierzchnie asfaltowe. Rowerzysta mimo iż jego pojazd posiada amortyzatory, jest narażony na zagrożenie zdrowia.

W końcu rozpoznawalność. Kostka betonowa jest charakterystyczna jako nawierzchnia chodnika, co powoduje konflikty rowerzystów z pieszymi i nielegalnie parkującymi pojazdami. Często rozróżnienie kolorystyczne nie jest konsekwentne i kolory zmieniają znaczenie po przejechaniu granicy gminy lub skręcie w drogę innego zarządcy.

Koszty budowy. Tu znowu wygrywa asfalt. Metr kwadratowy to koszt około 70 zł, podczas gdy kostka brukowa to 80 - 100 złotych. Ponadto utrzymanie. Typowa nawierzchnia z kostki jest nietrwała, wymaga ciągłych napraw, usuwania roślinności ze szczelin pomiędzy kostkami. A jak wiadomo typowe dla dróg z kostki szczeliny podłużne są niebezpieczne dla wąskich kół roweru.

Wiele samorządów wskazywało, że ciężko jest wylać asfalt na powierzchni o szerokości dwóch metrów. Okazało się, że ich uwagi nie mają pokrycia w rzeczywistości, gdyż wiele i to lokalnych firm dysponowało tzw. wąskimi rozścielaczami. Po pionierze Gdańsku, za przykładem tego samorządu poszły inne: Kraków, Warszawa, Wrocław, Szczecin, Białystok, Radom, Toruń czy Lublin.

Pora na obalenie argumentu starosty o podziemnej infrastrukturze i rozbieralności nawierzchni. W opinii czytamy, że "co do zasady dostęp do infrastruktury podziemnej naruszający drogę dla rowerów powinien być zjawiskiem incydentalnym. Jeśli na etapie projektowania założeniem jest częste rozbieranie drogi dla rowerów, to należy poszukać rozwiązań alternatywnych, gdyż zamknięta droga dla rowerów powoduje zachowania niebezpieczne. Ponadto częste odtwarzanie nawierzchni z kostki powoduje jej zapadanie.

Doświadczenie pokazuje, że rowerzyści nie chcą korzystać z dróg rowerowych o nawierzchni z kostki i często korzystają z jezdni asfaltowych przeznaczonych dla samochodów mimo istnienia obok drogi dla rowerzystów.

Coraz więcej miast przyjmuje lokalne standardy projektowania infrastruktury rowerowej, zawierające między innymi zakaz stosowania kostki betonowej. Dzieje się tak zarządzeniem prezydenta. Miejmy nadzieję, że i w Stalowej Woli takie zarządzenie się pojawi a inni zarządcy dróg będą je mieć na względzie gdy będzie im dane prowadzić inwestycje dedykowaną rowerzystom.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Wtorek, 1 grudnia 2015 r. godz. 13:54
~ignac
pasowałoby aby teraz urzędasy przedstawili powód dlaczego całe miasto jest w kostce. jakiś 'wujek zenek' pewnie produkuje i układa kostkę. 'pod stołem' przekonał że kostka jest lepsza niż asfalt?
+0-0
Piątek, 18 grudnia 2020 r. godz. 23:45
~Kapitan Widelec
Zenek sam zaprojektował, sam ogłosił przetarg i sam wykonał... Typowo Polskie realia.
+0-0
Wtorek, 1 grudnia 2015 r. godz. 13:31
~ewa
Do ''zatorzanka'' właśnie pare dni temu wywalono nowe płyty chodnikowe przy bloku 2 i 2c na ulicy Niezłomnych bo mieszkańcy uznali że kostka brukowa jest dużo ładniejsza ale jak mówią o gustach się nie dyskutuje.
+0-0
Wtorek, 1 grudnia 2015 r. godz. 10:56
~jozek
Ja bedac w Niemczech w wolnym czasie bardzo duzo jezdzilem rowerem.Sciezek rowerowych przyznam maja moc.I co ciekawe przewaznie sa one wykonane z kostki.Z tym ze sa rowniutkie i zadne chwasty nie wyrastaja bo sa na dobrym cementowym podlozu a nie na piasku jak u nas.
+0-0
Wtorek, 1 grudnia 2015 r. godz. 10:28
~zatorzanka
a ja bym chciała, żeby chodniki były budowane z płyt chodnikowych, a nie z kostki. O ile ładniej by to wyglądało i również wygodniej by się chodziło!
+0-0
Wtorek, 1 grudnia 2015 r. godz. 09:56
~Emerytka
@Marszałkowski : Ty też będziesz w tym wieku,i nie wiadomo w jakim stanie fizycznym i psychicznym.Wiem,że teraz moda na młodość i piękność ,ale to nie zawsze idzie z rozumem i doświadczeniem.Więc radziłabym trochę pokory i szacunku dla ludzi z doświadczeniem ,bo kiedyś nie było tak łatwo w szkole i na studiach jak teraz.Komputerów nie było i ściąg tylko trzeba było używać rozumu,uczyć się i czytać lektury od deski do deski. Jeszcze jedno prawdziwy inteligent ma kulturę wyniesioną z domu rodzinnego ,i nikogo nie obraża.
+0-0
Poniedziałek, 30 listopada 2015 r. godz. 22:57
~Stalówka 4EVER
Nie wierzę w to co czytam, w Stalówce można budować ścieżki rowerowe z asfaltu !!! BRAWO Mieszkam w Krakowie i tu naprawdę jest już gdzie pojeździć rolkami i rowerem po równych ścieżkach asfaltowych, a w mojej kochanej Stalówce dopiero to raczkuje. Oj chyba na kolejne wakacje przyjadę z rolkami :)
+0-0
Poniedziałek, 30 listopada 2015 r. godz. 18:02
~muł
ALE CZEMU TA PRZEMYSŁOWA TAKA WĄSKA, NIE LEPIEJ BYŁOBY ZROBIĆ PO 2 PASY W TYM SAMYM KIERUNKU I TAM PRZEKIEROWAĆ CAŁY TRANSPORT TIRÓW A NIE PCHAC DO PRZEZ WIADUKT NA RONDO I TAM ZŁAPIE ICH RADAR NA ZÓŁTYM. Taka wązizna ze ledwo osobowe jadą, i do tego zajezdnie, po co? Tiry do mrówki zajeżdzą tą drogę w 2 lata.
+0-0
Poniedziałek, 30 listopada 2015 r. godz. 17:04
~nie budujcie z najtanszej kostki
Wiekszosc to brednie... ja mam na podworku kostkene rowkow gladka niczym asfalt taka jaka jest m.in przed hotelem stal. A jak budują z najtanszego smiecia to i rowki są i wibracje ...
+0-0
Poniedziałek, 30 listopada 2015 r. godz. 16:56
~czerwony asfalt dla rowerów, czarny dla aut!
Sciezki rowerowe powinny byc wykonane z asfaltu o kolorze czerwonym. Prezydencie przeczytaj to!!!
+0-0
Poniedziałek, 30 listopada 2015 r. godz. 11:33
~silverstar
Nie jakieś szlaczki rowerowe, tylko rondo mi tu budować KEN-Poniatowskiego. Szlak mnie trafia jak czekam 5-10 minut na skrzyżowaniu żeby przepuścić wszystkich młotów jadących do VIVO.
+0-0
Poniedziałek, 30 listopada 2015 r. godz. 10:27
~stalowiak
Brawo! W końcu to ktoś wytłumaczył. Dokument jest krótki ale widzę że treściwy i sam jestem zdziwiony, że opracowanie jest GDDKiA.
+0-0
Poniedziałek, 30 listopada 2015 r. godz. 10:20
~Marszałkowski
Urzędnicy w powiatowym starostwie są trochę zacofani, widać, że nie kształcą się w dobrym kierunku. Wystarczy zobaczy w jakim wieku są - przedemerytalnym
+0-0
Poniedziałek, 30 listopada 2015 r. godz. 10:07
~PISdzielec
"Fachowiec" Zarzeczny wie wszystko najlepiej.. nie pouczajcie go!!!!!
+0-0
Poniedziałek, 30 listopada 2015 r. godz. 10:03
~manukun
Brawo. W końcu. Brakuje programu rozbudowy i remontu dotychczasowej sieci tras rowerowych. W tak zwartym mieście jak stalowa wola ruch rowerowy powinien być priorytetem.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.