Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Środa, 24 kwietnia 2024 r. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
 Wiadomości lokalne
» Komunikat MZK - awaria sieci ciepłowniczej
» Pędził 132 km ulicą Energetyków
» Co się dzieje z pnączami na ekranach akustycznych?
» Powstanie budynek z mieszkaniami treningowymi
» Roszady w Zarządzie Powiatu?
» Są chętni na przebudowę parkingu przy PCK w Stalowej Woli
» Pożar w bloku na Alejach. Na kuchence spalił się garnek
» Dzień otwarty w SLO w Stalowej Woli
» W piwnicy w bloku na Śródmieściu zapaliła się instalacja elektryczna
» Pożar w opuszczonym budynku przy dworcu PKS
» Muzeum COP zaprasza na wirtualny spacer
» Usterka usunięta. Tężnia solankowa w Parku Jordanowskim
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» MBP: na safari z Robertem Gondkiem
» COP: pokazy mody
» MR: rodzinna niedziela
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / News

Piątek, 28 listopada 2014 r. godz. 09:51     /Magdalena Rodecka/IPN/
Stalowowolanie w gronie odznaczonych przez IPN

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Jerzy Kopeczek, zaś Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczeni zostali: Andrzej Barwiński i Małgorzata Czwarno - Sieroń.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Jerzy Kopeczek, zaś Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczeni zostali: Andrzej Barwiński i Małgorzata Czwarno - Sieroń.
Fot. IPN
Trójka stalowowolan znalazła się w grupie uhonorowanych odznaczenia państwowymi przez prezesa IPN dr Łukasza Kamińskiego. Uroczystość miała miejsce 21 listopada 2014 roku w Sali Kameralnej Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Jerzy Kopeczek, zaś Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczeni zostali: Andrzej Barwiński i Małgorzata Czwarno - Sieroń.

- "To dla nas bardzo duże wyróżnienie. Docenienie działalności opozycyjnej. Zaszczyt był tym większy, że na spotkaniu obecny był prezes Instytucji Pamięci Narodowej" - powiedział w rozmowie z Stalowka.NET Andrzej Barwiński.

Jerzy Kazimierz Kopeczek, s. Alfreda, ur. 25 listopada 1950 r. w Bielsku Białej - w kwietniu 1968 r. został zatrzymany, przesłuchany, a następnie jako uczeń XI klasy LO w Oleśnie wydalony ze szkoły w związku z kolportażem w marcu tego roku ulotek i odezw odnoszących się do strajków studenckich. W następstwie tych wydarzeń był również kilkukrotnie przesłuchiwany w Komendzie Wojewódzkiej MO we Wrocławiu jako student Politechniki Wrocławskiej. Po ukończeniu studiów w latach 1976-1983 pracował w Hucie Stalowa Wola (HSW). We wrześniu 1980 r. został wybrany na przewodniczącego Komisji Wydziałowej NSZZ "Solidarność" w HSW, angażował się również w działania związane z utworzeniem MKZ NSZZ "Solidarność" w Stalowej Woli. 14 grudnia 1981 r. był jednym z współorganizatorów dwugodzinnego strajku protestacyjnego w HSW, w którym wzięło udział ok. dwóch i pół tysiąca pracowników. 15 grudnia 1981 r. został zatrzymany i internowany w Ośrodku Odosobnienia w Załężu k. Rzeszowa. Po zwolnieniu z internowania 29 kwietnia 1982 r. próbował w warunkach konspiracyjnych kontynuować działalność związkową. W związku z tymi działaniami został powołany na przeszkolenie rezerwy w Jednostce Wojskowej 3466 w Czerwonym Borze, gdzie przebywał od 5 listopada 1982 r. do 3 lutego 1983 r. Został również zwolniony z pracy w HSW. Od 1983 r. był autorem tekstów oraz redaktorem pism podziemnych: "Biuletynu Informacyjnego Tymczasowej Komisji Zakładowej NSZZ »S« Kombinatu Przemysłowego Huty Stalowa Wola"; "Nie" oraz "SMiS. Stalowowolskiego Miesięcznika »Solidarność«". Również w tym czasie wraz z Ewą Kuberną współtworzył i działał w Duszpasterskim Ośrodku Kultury Chrześcijańskiej przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli, w którym organizowano pomoc dla osób represjonowanych i w którym spotykali się działacze opozycji. W latach 1987-1991 pracował jako instruktor, a następnie kierownik punktu konsultacyjnego MONAR w Stalowej Woli. Pracował również w Zespole Szkół w Stalowej Woli oraz w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Tarnobrzegu. Pełnił ponadto funkcję radnego Miasta Stalowa Wola, a w latach 1994-1998 był delegatem do Sejmiku Wojewódzkiego w Tarnobrzegu.

Andrzej Kazimierz Barwiński, s. Zygmunta, ur. 6 czerwca 1954 r. w Stalowej Woli - od 1976 r. pracował w Hucie Stalowa Wola (HSW). Od września 1980 r. należał do NSZZ "Solidarność", pełniąc obowiązki zastępcy przewodniczącego Komisji Wydziałowej tego związku. W ramach represji za działalność związkową od 5 listopada 1982 r. do 3 lutego 1983 r. był powołany na przeszkolenie rezerwy w Jednostce Wojskowej 3466 w Czerwonym Borze. Od 1983 r. zajmował się kolportażem wydawnictw podziemnych, m.in. na terenie HSW. W związku z prowadzoną działalnością kolporterską został zatrzymany 13 czerwca 1984 r., a następnie tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy. Był przetrzymywany w aresztach śledczych w Sandomierzu i Załężu k. Rzeszowa. Został zwolniony 28 lipca 1984 r. na mocy amnestii. W latach 1983-1988 działał w Duszpasterstwie Ludzi Pracy przy parafii Matki Boskiej Królowej Polski w Stalowej Woli oraz współpracował z funkcjonującym przy tej parafii Duszpasterskim Ośrodkiem Kultury Chrześcijańskiej. Od 1985 r. należał również do Tymczasowej Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w HSW oraz Rady Pracowniczej HSW. W latach 1989-1991 wchodził w skład Prezydium KZ NSZZ "Solidarność" w HSW. Pełnił również funkcję wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Stalowowolskiego w latach 1998-2002, a od 2006 r. jest radnym Miasta Stalowa Wola.

Małgorzata Mirosława Czwarno-Sieroń, c. Antoniego, ur. 12 sierpnia 1956 r. w Stalowej Woli - w latach 1979-1980 pracowała jako inspektor w Hucie Stalowa Wola. W 1981 r. została oddelegowana do pracy w Prezydium Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w Hucie Stalowa Wola. Po 1985 r. pracowała jako radca prawny w różnych przedsiębiorstwach na terenie Stalowej Woli. 14 grudnia 1981 r. w jej mieszkaniu odbyło się zebranie działaczy Solidarności ze Stalowej Woli, podczas którego podjęto decyzję o utworzeniu konspiracyjnych struktur związkowych. W tym okresie znalazła się w grupie osób organizujących pomoc internowanym, aresztowanym i ich rodzinom. W drugą rocznicę podpisania porozumień sierpniowych uczestniczyła w akcji emisji przez radiowęzeł zakładowy Huty Stalowa Wola audycji Radia "S". W latach 1985-1987 kolportowała wydawnictwa podziemne, m.in. pisma: "Godność", "Tygodnik Mazowsze", "Biuletyn Informacyjny TKZ NSZZ »Solidarność« Kombinatu Przemysłowego Huta Stalowa Wola" oraz bezdebitowe wydawnictwa książkowe. Od 1987 roku współpracowała z Komisją Interwencji i Praworządności "S" oraz Duszpasterskim Ośrodkiem Kultury Chrześcijańskiej w Stalowej Woli. W 1988 r. występowała jako obrońca członków Komitetu Założycielskiego "S" Pracowników Huty Stalowa Wola przed Kolegium ds. Wykroczeń przy Prezydencie Miasta Stalowa Wola. Była ponadto redaktorką i autorką tekstów zamieszczanych w piśmie "SMiS" (Stalowowolski Miesięcznik Solidarności - Gazeta Ruchu) oraz porad prawnych w podziemnym piśmie młodzieży "Obecni". Zawodowo związana z przedsiębiorstwami i instytucjami w Stalowej Woli.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Piątek, 28 listopada 2014 r. godz. 12:30
~recenzent
A ja z zadowoleniem stwierdzam, że każde takie dostrzeżenie ludzi ze Stalowej Woli jest dla NAS dobre.
+0-0
Piątek, 28 listopada 2014 r. godz. 11:34
~tafra
A dlaczego zapomnieliście o działalności podziemnej innych działaczy ;Stanisław Wiciński, Marian Sporzyński -prawdziwy działacz Solidarności i społecznik np.aktywnie pracował przy budowie Konkatedry ,wielokrotnie aresztowany?
+0-0
Piątek, 28 listopada 2014 r. godz. 11:31
~hen
Za to co ta sitwa i im podobni zrobili z Hutą i jej pracownikami- należy im się ale odosobnienie.
+0-0
Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.