Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Wiadomości Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
 Wiadomości lokalne
» Na Swołach zawalił się mostek
» Sklep Gentleman obchodzi 15 urodziny!
» Dyskusja nad wycinką lasu pod nową strefę gospodarczą. Jak przebiegała?
» Co można podarować mamie na urodziny?
» Majówka 2024 - PROGRAM
» Andrzej Szlęzak będzie mówił o problemach powiatu. Wiele spraw jest "bagnistych"
» Pędził 132 km ulicą Energetyków
» Co się dzieje z pnączami na ekranach akustycznych?
» Powstanie budynek z mieszkaniami treningowymi
» Roszady w Zarządzie Powiatu?
» Są chętni na przebudowę parkingu przy PCK w Stalowej Woli
» Pożar w bloku na Alejach. Na kuchence spalił się garnek
Więcej » 
 Zasłyszane...
"Możemy spodziewać się ruchu scenicznego, tańca, gestu, scenografii, efektów świetlnych i przede wszystkim fantastycznego doznania oczyszczenia naszego sumienia bo spektakle KTO właśnie takie są".
Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
 Imprezy w mieście
» COP: pokazy mody
» MR: rodzinna niedziela
» Majówka 2024
» Jubileuszowa Gala Gałązki Sosny
» Kabaret Nowaki w nowym programie
» Krwią Bohaterskiej Młodzi Zroszony
» Maria Kozłowa 1910-1999
» Muzeum COP: Matematyczny pociąg
» Z muzealnego skarbca
» Fikaj z Koziołkiem Matołkiem
Więcej » 
 Fotoreportaże
Stalowa Wola: Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Jarosław Kaczyński w Stalowej Woli
»Piknik w Parku Jordanowskim
»Otwarcie Parku Jordanowskiego
»SPS ze wsparciem Elżbiety Łukacijewskiej
»Kamień węgielny pod nowe osiedle Ogrodowe
Więcej » 
Wiadomości lokalne / Imprezy w mieście

Środa, 29 października 2014 r. godz. 21:56     /Muzeum Regionalne/
Muzeum Regionalne: WSTAŃ, POLSKO MOJA! I wojna światowa nad dolnym Sanem

Od 11 listopada 2014 roku do 15 lutego 2015 roku w Muzeum Regionalnym przy ulicy Sandomierskiej 1 będzie można oglądać ekspozycję WSTAŃ, POLSKO MOJA! I wojna światowa nad dolnym Sanem.
Od 11 listopada 2014 roku do 15 lutego 2015 roku w Muzeum Regionalnym przy ulicy Sandomierskiej 1 będzie można oglądać ekspozycję "WSTAŃ, POLSKO MOJA! I wojna światowa nad dolnym Sanem".
Od 11 listopada 2014 roku do 15 lutego 2015 roku w Muzeum Regionalnym przy ulicy Sandomierskiej 1 będzie można oglądać ekspozycję "WSTAŃ, POLSKO MOJA! I wojna światowa nad dolnym Sanem". Otwarcie wystawy odbędzie się o godzinie 18:00 przy ulicy Sandomierskiej 1.

Mundur ułana ze śladami krwi sprzed stu lat, unikatowa, oryginalna tarcza legionowa Ziemi Niskiej oraz najnowsze znaleziska ze Zdziar i Racławic z grobów żołnierzy, odkryte podczas prac archeologiczno-ekshumacyjnychw roku 2013 i 2014, to tylko niektóre z wyjątkowych zabytków, jakie można będzie oglądać od 11 listopada na ekspozycji w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

Główną osią wystawy są wydarzenia wojenne z lat 1914-1918 w rejonie dolnego Sanu. Już jesienią, w pierwszych miesiącach wielkiej wojny, oraz wiosną 1915 r. rozegrał się tu dramat żołnierzy i cywilów. Wszystko to za sprawą ciężkich walk toczonych o przeprawy na Sanie przez wojska austro-węgierskie, niemieckie i rosyjskie. Ulanów, Rudnik, Nisko, Rozwadów i dziesiątki okolicznych miejscowości praktycznie zniknęły z powierzchni ziemi.

Ta historia szybko jednak znalazła się w cieniu katastrofy wojennej z lat 1939-1945. Prezentowana wystawa jest efektem badań historycznych i archeologicznych prowadzonych w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, które pozwoliły na przybliżenie tragicznych, a zapomnianych losów mieszkańców ziem nad dolnym Sanem sprzed stu lat.

Bohaterami wystawy są nie tylko żołnierze wcielani do obcych, zaborczych armii. Rok 1914 to także wspaniała karta w dziejach mieszkańców Nadsania. Do legionów Józefa Piłsudskiego zaciągnęły się setki mężczyzn z okolicy. Szczególnie pod tym względem wyróżniał się Radomyśl nad Sanem i Nisko. Pozostali mieszkańcy i liczne organizację ofiarnie wspierały legionistów i ich rodziny.

Jak przebiegała I wojna światowanad dolnym Sanem, zobaczymy oczami uczestników tamtych wydarzeń: żołnierzy, mieszkańców terenów przyfrontowych, dziennikarzy, malarzy i poetów. Szczególna rola przypadła Alfonsowi Karpińskiemu (młodopolskiemu artyście urodzonemu w Rozwadowie) i jego kolegom - malarzom, odbywającym służbę w Oddziale Grobów Wojennych. Ich misją stało się dokumentowanie zniszczeń materialnych i grobów wojennych za pomocą szkiców, rysunków i obrazów. Na wystawie pokażemy ten mało znany wycinek twórczości Karpińskiego, z którego zachowało się stosunkowo niewiele prac.

Zgromadzony na wystawie bogaty materiał fotograficzny, korespondencja z frontu, dokumenty, mapy, sztuka okopową, kroniki filmowe, druki ulotne i świadectwa życia codziennego tworzą swoistą księgę pamięci. Wysłuchamy, anonimowych często, pieśni patriotycznych a także wierszy jednego z najwybitniejszych poetów legionowych - Józefa Mączki rodem z Zaleszan. Zobaczymy, jak mieszkańcy Rozwadowa witali odzyskaną po latach niepodległość.

Na ekspozycji nie zabraknie także wojennych artefaktów w postaci elementów umundurowania czy uzbrojenia wojsk austriackich, niemieckich i rosyjskich.
Wystawa plenerowa to przypomnienie, miesiąc po miesiącu, niekiedy dzień po dniu, tych tragicznych dla naszego regionu wydarzeń, szczególnie działań wojennych prowadzonych na linii dolnego i środkowego Sanu w latach 1914-1915, w tym przede wszystkim jesienią 1914 roku, w ramach kontrofensywy wojsk austro-węgierskich znanej jako operacja Wisła−San, oraz na przełomie wiosny i lata 1915 roku, podczas tzw. odwojowania Galicji przez państwa centralne. Historię tę ukazujemy nie tylko przez pryzmat władców, dowódców i strategów, naszymi bohaterami są zwykli żołnierze i cywile, których los okrutnie doświadczył.

Zaprezentujemy obraz wojny utrwalony na fotografiach wykonanych przez żołnierzy frontowych, a także tzw. zwykłych ludzi. Po raz pierwszy zaprezentujemy dorobek fotograficzny Ryszarda Poisla, nadleśniczego w Groblach (powiat niżański), który na setkach szklanych klisz uwiecznił wojenne zniszczenia i życie mieszkańców w okolicach Rudnika, Grobel, Łętowni, Jeżowego.

Dzięki przechowanym pamiątkom możemy poznać realia wojny nie tylko w najbliżej okolicy. Wiele lat na froncie spędzili dwaj późniejsi burmistrzowie: Adolf Stauffer (Rozwadowa) i Józef Krzewicki (Rudnika) oraz lekarz weterynarii z Ulanowa Klemens Wójcik; pozostały po nich setki fotografii, które przenoszą nas w Karpaty, na fronty włoski, bałkański i w wiele innych miejsc.

Różnorodność zebranych fotografii pozwala nam podejrzeć wojenną codzienność żołnierza. Dowiadujemy się z nich, jak wyglądały stanowiska bojowe, okopy, szpitale polowe, ale i przygotowanie posiłku czy przyfrontowe rozrywki.

Dopełnieniem tego obrazu są relacje, prasowe, mapy, dokumenty, a także prywatna korespondencja, m.in. rudniczanina Władysława Leśniaka, który w licznych listach do przyjaciół opisuje życie w okopie, niewolę, strach przed śmiercią.

Kurator: Aneta Garanty, współpraca: Zofia Poisel-Łysiak

Wystawa w budynku przy ul. Sandomierskiej 1 czynna: w poniedziałki od 8 do 15, we wtorki od 8 do 18, w środy, czwartki i piątki od 8 do 15, w niedziele od 16 do 19 (w soboty nieczynna).
Fotograficzna wystawa plenerowa przed Biblioteką Międzyuczelnianą ul. ks. J. Popiełuszki 10 czynna całą dobę - oświetlona po zmroku.

Strona do druku Drukuj artykuł    

Jeżeli masz jakieś ciekawe informacje, chcesz przekazać coś ważnego,
coś interesującego, nie wahaj się - napisz do nas: redakcja@stalowka.net

Dodaj komentarz do artykułu »  

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Stalowka.NET - Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i okolic
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.