Stalowa Wola Stalowa Wola: Huta Stalowa Wola
Wiadomości lokalne z miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego. Najnowsze! Najszybciej!
Kamera na żywo na panoramę Stalowej Woli na skrzyżowanie Al. Jana Pawła II z ul. KEN
Nagrania audio, rozmowy z ciekawymi ludźmi
Fotografie z najważniejszych wydarzeń w Stalowej Woli
Kanał youtube.stalowka.net - Pierwsza stalowowolska telewizja internetowa
Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Zapowiedzi zbliżających się wydarzeń kulturalnych
Baza adresowa najważniejszych firm i instytucji życia publicznego
Bezpłatna baza ogłoszeń dla mieszkańców miasta Stalowa Wola jak i Powiatu Stalowowolskiego
Twoje konto
Strona główna  Stalowa Wola / Encyklopedia Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
 Hasła alfabetycznie
A | B | C | Ć | D
E | F | G | H | I | J
K | L | Ł | M | N | O
P | R | S | Ś | T | U | W
X | Y | Z | Ź | Ż
 Czy wiesz, że..?
Czy wiesz, że klimat Stalowej Woli i jej okolic zalicza się do typu klimatu podgórskich nizin i kotlin?
 Ostatnio dodane
» Park Miejski
» PARK 24
» Obiekty sportowe
» Boiska Orlik
» Stadion Sportowy San
» Stadion lekkoatletyczny MOSiR
» Stadion piłkarski MOSiR
» Nepelski Krzysztof
» Markowska Alfreda
» Sarna Józef
 Najpopularniejsze
» Huta Stalowa Wola
» Rosiński Grzegorz
» Ruciński Modest
» Steczkowska Justyna
» Sangare Omar
» Niemczycki Zbigniew
» Zakościelny Maciej
» COP - Centralny Okręg Przemysłowy
» Zamek Lubomirskich w Rozwadowie
» Jędruch Szymon
 Pomoc

W opracowaniu

Rehorowska Maria

Maria Katarzyna Rehorowska, z domu Półchłopek. Emerytowana nauczycielka polonistka. Radna Miejska Stalowej Woli w latach 2002 - 2014. Znana z działalności na rzecz Rozwadowa.

Urodzona 29 maja 1934 roku w Czernorzekach. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Krośnie, następnie Pomaturalną Szkołę Pedagogiczną w Przemyślu. 1 lutego 1954 roku przybyła z "peerelowskim nakazem pracy" do Rozwadowa nad Sanem. Podjęła pracę jako nauczycielka w Szkole Podstawowej.

Była bardzo ambitną nauczycielką. Przez 28 lat pracy w tym zawodzie stale podnosiła kwalifikacje. Wyższe wykształcenie zawodowe uzyskała na kierunku Bibliotekarskim na Uniwersytecie Wrocławskim.

W 1980 roku współtworzyła "Solidarność" w Regionie Ziemia Sandomierska, była członkiem Prezydium Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" I kadencji, wówczas organizowała ludzi oświaty i kultury. Według niej motto Regionu Ziemia Sandomierska w latach 80- tych brzmiało wg słów J. Tuwima - "niech prawda zawsze prawda znaczy, a sprawiedliwość, sprawiedliwość". Uczestniczyła w podziemnej działalności związkowo-oświatowej. 13 grudnia 1981 roku internowana w Areszcie Śledczym w Nisku, od 12 stycznia 1982 roku w Ośrodku Odosobnienia w Gołdapi koło Suwałk. Zwolniona 29 kwietnia 1982 roku. Po powrocie do pracy przeniesiona do biblioteki w Szkole Podstawowej nr 9, gdzie pracowała do 1983 roku. Następnie w latach 1983-1986 pracowała w Szkole Podstawowej w Brandwicy jako nauczycielka nauczania początkowego. W 1990 roku była współzałożycielką pierwszej niepaństwowej szkoły w południowej Polsce - Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Stalowej Woli, której była pierwszym dyrektorem. Później pracowała w Regionalnej oraz Międzyszkolnej Komisji Oświaty i Wychowania NSZZ "S" w Stalowej Woli i Tarnobrzegu. Była zaangażowana w działalność Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli. Przebywa na emeryturze, jednak ciągle jest zaangażowana w prace społeczne na rzecz Rozwadowa.

Rozwadów stał się dla niej ukochanym miastem. Tu założyła swoją rodzinę, tu pracowała przez wiele lat, tu ma swoich przyjaciół i znajomych. Tu zaangażowała się w pracę na rzecz swojej "małej ojczyzny" jaką stał się dla niej Rozwadów. Poprzez swoje zaangażowanie pragnie przypominać żyjącym oraz przekazać następnym pokoleniom historię i dzieje zabytkowego Rozwadowa, opisując to w swoich książkach. Z jej inicjatywy odbyło się wiele pięknych lokalnych uroczystości. Wiele miejsc pokoleniom będzie przypominało jej działalność społeczną. W latach 1996-1997 była członkiem Komitetu Budowy Pomnika Jana III Sobieskiego w Rozwadowie. Będąc w latach 2002 - 2014 radną miejską była szczególnie zaangażowana w rozwój Rozwadowa. Nie zważając na przeciwności walczyła o dobro i prawa dla "miasta Rozwadowa w mieście Stalowa Wola".

Autorka książek:
- "Internowani w Gołdapi styczeń-lipiec 1982" (1998);
- "Historia jednego gimnazjum nad Sanem Rozwadów 1944-1955" (1999);
- "310 lat Rozwadowa nad Sanem 1690-2000" (2000);
- "Rozwadów nad Sanem i Charzewice w konspiracji antyniemieckiej i antysowieckiej" (2005);
- "Historia internowania kobiet w Gołdapi, pisana przez 28 lat 1982-2008" (2009);
- "Sto dwadzieścia pięć lat węzła Polskich Kolei Państwowych Rozwadów w kolejarskich wspomnieniach i dokumentach 1887-2012" (2012).

Za swoją działalność społeczną została wielokrotnie nagrodzona m.in.
- Złotym Krzyżem Zasługi (1975);
- Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1993);
- Medalem "Pro Patria";
- Krzyżem "Wolności i Solidarności" za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej 13 grudnia 2016 roku.

Uchwałą Rady Miasta w lutym 2017 roku nadano jej honorowy tytuł "Zasłużony dla miasta Stalowej Woli". Tytuł wręczono 25 listopada 2017 roku podczas uroczystości obchodów 130-lecia Kolei w Rozwadowie.

Maria Rehorowska.


Cytowanie i wykorzystanie informacji oraz zdjęć w publikacjach dozwolone za podaniem źródła. Dla tej informacji jest ono następujące

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola,
https://www.stalowka.net/encyklopedia.php?dx=58


Dział Encyklopedii - Stalowka.NET

Stalowka.NET - Encyklopedia miasta Stalowa Wola
Copyright 2001 - 2024 Stalowka.NET
  » O nas  » Redakcja  » Reklama  » Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone.
X Ta strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług i realizacji potrzeb użytkowników. Pliki te mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki internetowej. Więcej w polityce prywatności.